وبلاگ تخصصی قرآن مجید                         زلال وحی وبلاگ تخصصی قرآنی-کتاب ماندگار

پرچم ایرانفارسی  -  Arabic  -  English

 

مقام معظم رهبري:
قرآنی شدن به این است که ملت با قرآن آمیخته بشود، به قرآن عمل کند، معرفت قرآنی را به طور کامل به دست بیاورد. ما امروز در دنیای اسلام این را کم داریم. اسم اسلام همه‌جا هست، تفاخر به اسلام همه جا هست،ُ ادعای مسلمانی همه جا هست، آنچه ما به آن نیاز داریم، ان آمیخته شدن به معارف قرآن و به عمل قرآن است، که این مسلمانی واقعی است. ما می‌خواهیم که ملت ما قرآن را بتوانند درک کنند و از آن استفاده کنند. هدف از همه‌ی این تشریفات و این مسابقه‌ها و این وقت گذرانی‌ها و این تشویق‌ها و این زحمت‌هایی که آقایان می‌کشند، هدف این است که ملت ما با قرآن آشنا بشوند. ما دوریم از قرآن، ما دوریم از قرآن. اگر یک ملتی با معرفت قرآنی آشنا بشود، بسیاری از کارها برای او آسان خواهد شد. حرکت برای او آسان خواهد شد. شما ملاحظه کنید، همین مقداری که ملت ما درهای قرآن را به روی خود باز کرد، که این به برکت انقلاب شد، ببینید چه تحولی در ملت ما به وجود آمد. ببینید چه عظمت و چه عزتی ملت ما پیدا کرد، به همین مقدار اندک حرکتی که به سمت قرآن کردیم. قرآن این جور است اگر حرکت به سمت قرآن به شکل کاملی انجام بگیرد. آن وقت این ملت همان چیزی خواهد شد که قرآن کریم خبر داده است. تاریخ را مسلمان‌ها عوض کردند به برکت قرآن.

                             معرفی برترین رسانه قرآنی کشور/ رونمایی از 3 نرم‌افزار قرآنی

در دهه کرامت صورت می‌گیرد
معرفی برترین رسانه قرآنی کشور/ رونمایی از 3 نرم‌افزار قرآنی

برترین رسانه‌های مکتوب و دیجیتال قرآنی کشور و برگزیدگان جشنواره «اتقان» که به همت اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور از اردیبهشت‌ماه سال جاری آغاز شده بود، طی همایشی همزمان با دهه کرامت معرفی می‌شود.

خبرگزاری فارس: معرفی برترین رسانه قرآنی کشور/ رونمایی از 3 نرم‌افزار قرآنی
 

جشنواره انتخاب برترین رسانه مکتوب و دیجیتال قرآنی کشور باهدف گردآوری آثار و محصولات رسانه‌ای مکتوب و دیجیتال کشور شامل مؤسسات، نهادها و فعالان قرآنی کشور برای نخستین‌بار به‌صورت متمرکز با هدف سنجش فعالیت‌های رسانه‌ای قرآنی کشور و تقدیر از برترین‌های فضای مجازی و مکتوب رسانه‌ای در حوزه قرآن طراحی و اجرا شد.

برگزاری جشنواره اتقان در 4 محور اصلی

 جشنواره اتقان در چهار محور «نشریات مکتوب» شامل:  رسانه‌های مکتوب، خبرنامه‌های مؤسسات، بولتن‌های خبری قرآنی نهادهای قرآنی و دیگر نهادها، گاه‌نامه‌های مناسبتی مرتبط با قرآن و عترت و سایر منشورات مکتوب، بخش «وب‌سایت‌های برتر آموزشی قرآن» شامل: وب‌سایت‌های برتر آموزش قرائت، وب‌سایت‌های آموزش حفظ، وب‌سایت‌های دارای محتوای آموزش عمومی و حاوی اطلاعات جامع کاربران، وب‌سایت‌های ارائه‌دهنده خدمات جامع آموزش مجازی قرآنی، بخش «صفحات شخصی با محتوی کلی قرآنی» شامل: صفحات شخصی شامل خاطرات و تجربیات قرآنی، فتو بلاگ‌های مرتبط با فعالیت‌های قرآنی، صفحات اینستاگرام، نرم‌افزارهای مشابه با محتوای تبلیغی و ترویجی قرآن کریم و همچنین «نرم‌افزارهای قرآنی اعم از آموزشی، تبلیغی و ترویجی» شامل: نرم‌افزارهای آموزشی تولیدشده توسط مؤسسات قرآنی، نرم‌افزارهای تلفن همراه قرآنی کشور و سایر نرم‌افزارهای با محتوای قرآنی، برگزار شد.

تقدیر از برترین‌ها در دهه کرامت

لازم به ذکر است، از نفرات اول تا سوم برگزیدگان هر بخش از این جشنواره در مراسمی که با مشارکت رادیو قرآن برگزار می‌شود، تجلیل خواهد شد.

رونمایی از سه نرم افزار قرآنی تولید اتحادیه

همچنین در این همایش از جدیدترین نسخه نرم‌افزارهای آندرویدی تولیدی توسط اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت ازجمله «نرم‌افزار جامع مؤسسات قرآنی سراسر کشور»، «نرم‌افزار گنجینه نور» و «نرم‌افزار حیات طیبه» رونمایی می‌شود.


+ نوشته شده دریکشنبه بیست و پنجم مرداد ۱۳۹۴ساعت 21:23توسط سیدجعفر فاطمی نوش آبادی |

http://akharinmonji.persiangig.com/mahdi/monji90/top-News2.png

 

                             آزمون کتبی طرح ارزیابی قاریان و مدرسان قرآن ۲۷ شهریور‌ماه برگزار می‌شود

آزمون کتبی طرح ارزیابی قاریان و مدرسان قرآن ۲۷ شهریور‌ماه برگزار می‌شود

نتایج آزمون عملی و مصاحبه طرح ارزیابی قاریان و مدرسان قرآن فردا ۱۹ مرداد‌ماه اعلام و آزمون کتبی طرح ۲۷ شهریور‌ماه ۱۳۹۴ برگزار می‌شود.

خبرگزاری فارس: آزمون کتبی طرح ارزیابی قاریان و مدرسان قرآن ۲۷ شهریور‌ماه برگزار می‌شود
 

محمدتقی میرزاجانی رییس حوزه ارتباطات شورای عالی قرآن و مدیر برنامه‌ریزی و اجرایی دبیرخانه طرح ارزیابی قاریان و مدرسان قرائت قرآن با اشاره‌ به برگزاری آزمون نظری طرح گفت: آزمون نظری طرح ارزیابی قاریان و مدرسان قرآن کریم که سومین و آخرین مرحله آزمون‌های این دوره است ساعت 9 صبح روز جمعه 27 شهریور‌ماه 1394 در حسینیه الزهرا(س) به نشانی تهران، بزرگراه رسالت، مجتمع امام‌خمینی(ره) برگزار می‌شود.

میرزاجانی در‌خصوص شرکت‌کنندگان این آزمون گفت: این آزمون مختص کسانی است که نصاب لازم را در مرحله دوم طرح یعنی آزمون تلاوت و مصاحبه که خردا‌د‌ماه به صورت حضوری برگزار شد کسب کرده و در یکی از درجات 1 تا 4 پذیرفته شده‌اند.

شرکت‌کنندگان می‌توانند از تاریخ 19 مرداد‌ماه با مراجعه به پروفایل شخصی خود در سامانه طرح ارزیابی قاریان و مدرسان، از نتیجه آزمون عملی و پذیرش قطعی در یکی از درجات 1 تا 4 مطلع شوند. ضمناً شرکت‌کنندگان در طرح می‌توانند اعتراضات خود را تا تاریخ 23 مرداد‌ماه از طریق همین سامانه منعکس کنند.

وی افزود: داوطلبان محترم می‌توانند سؤالات خود را با کارشناسان دبیرخانه طرح از طریق شماره تماس 02188810400 در میان بگذارند.


+ نوشته شده دردوشنبه نوزدهم مرداد ۱۳۹۴ساعت 11:9توسط سیدجعفر فاطمی نوش آبادی |

http://akharinmonji.persiangig.com/mahdi/monji90/top-News2.png

 

                             آموزش غیرحضوری تدبر در قرآن کریم همراه با طرح ملی «تقرب»

به همت اتحادیه تشکل‌های قرآنی کشور صورت می‌گیرد

آموزش غیرحضوری تدبر در قرآن کریم همراه با طرح ملی «تقرب»

آموزش غیرحضوری تدبر در قرآن با محوریت جزء 30 قرآن کریم در طرحی با عنوان «تقرب» به همت اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور برگزار می‌شود. نام‌نویسی در این طرح تا پایان مردادماه ادامه دارد.

خبرگزاری فارس: آموزش غیرحضوری تدبر در قرآن کریم همراه با طرح ملی «تقرب»
 

به گزارش  فارس، با توجه به لزوم تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر توسعه تدبر در آیات قرآن کریم توسط آحاد مردم و اینکه هر فردی باید قرآن را درک و در آیات آن تدبر کند، اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور با همکاری مؤسسه تدبر در قرآن و سیره و برخی دیگر از نهادهای قرآنی از جمله شورای توسعه فرهنگ قرآنی، سازمان قرآن و عترت بسیج تهران بزرگ، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، آستان قدس رضوی و مرکز مدیریت حوزه علمیه خراسان اقدام به برگزاری دوره غیرحضوری تدبر در قرآن در قالب طرح ملی «تقرب» کرده است.

شرایط شرکت در طرح ملی «تقرب»

همچنین با توجه به برگزاری طرح ملی اولوالالباب، به‌عنوان طرحی ویژه برای آموزش حضوری «تربیت مربی تدبر در قرآن» و با توجه به اینکه برخی از علاقه‌مندان شرایط حضور در دوره‌های تربیت مربی را ندارند، طرح ملی آموزش غیرحضوری تدبر در قرآن کریم با محوریت جزء 30 قرآن کریم به‌صورت مجازی طراحی و برنامه‌ریزی‌شده است.

آشنایی با تدبر در آیات 37 سوره از سوره‌های قرآن کریم، آشنایی با مبادی و مبانی تدبر در قرآن، انس روزافزون با قرآن کریم، افزایش بهره‌وری و فهم آیات قرآن کریم برای عموم مردم را می‌توان از اهداف این طرح برشمرد.

دارا بودن حداقل مدرک تحصیلی دیپلم، حداقل 16 سال سن و همچنین توانایی صحیح خوانی قرآن کریم از جمله شرایط عمومی شرکت‌کنندگان در این دوره است.

 

بر اساس این گزارش، تمامی مراحل آموزش و آزمون طرح ملی تقرب با محوریت تدبر در جزء 30 قرآن کریم، به‌صورت مجازی و ثبت‌نام دوره از دو طریق ارسال عدد 14 به سامانه پیام کوتاه موسسه تدبر در قرآن و سیره به شماره (30005915) و یا تکمیل فرم ثبت‌نام در پورتال اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت صورت می‌گیرد.

این دوره به‌صورت کاملاً رایگان برگزار خواهد شد و تنها هزینه ارسال پستی بسته‌های آموزشی از متقاضیان دریافت می‌شود.

همچنین در پایان دوره از داوطلبان آزمون تستی غیرحضوری و بر مبنای محتوای بسته‌های آموزشی اخذ خواهد شد. این آزمون از طریق آدرس ایمیل ثبت‌شده در فرم ثبت‌نام صورت می‌گیرد.

حداقل نمره قبولی این آزمون 12 است و در صورت عدم احراز امتیاز قبولی، متقاضیان تا یک نوبت مجاز به تکرار آزمون خواهند بود؛ رتبه‌بندی گواهی‌نامه فراگیران نیز بر اساس امتیاز اخذشده صورت می‌گیرد.

مهلت ثبت‌نام در دوره‌های آموزش مجازی قرآن

در پایان دوره 45 روزه این طرح گواهینامه دوره آموزش غیرحضوری تدبر در قرآن کریم و مورد تأیید اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان رضوی، اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور و موسسه تدبر در قرآن و سیره صادر می‌شود.

 ثبت‌نام این دوره از سه‌شنبه 30 تیرماه آغازشده و تا پایان مردادماه سال جاری ادامه خواهد داشت، همچنین دوره آموزشی نیز از اول مردادماه آغاز خواهد شد و افراد از زمان ثبت‌نام به مدت 45 روز فرصت دارند خود را برای آزمون پایانی آماده سازد. به‌عبارت‌دیگر، محدودیتی برای اخذ آزمون هماهنگ در روز و موعد مقرر وجود ندارد و متقاضیان از زمان آغاز فرآیند ثبت‌نام به مدت 45 روز این دوره غیرحضوری را خواهند گذراند.

متقاضیان می‌توانند جهت رفع ابهامات و سؤالات خود از طریق سایت موسسه (قسمت ارسال پرسش) یا سامانه پیامکی (30005915) یا تماس با شماره (05138536771-05138542218) اقدام کنند.


+ نوشته شده درچهارشنبه سی و یکم تیر ۱۳۹۴ساعت 10:58توسط سیدجعفر فاطمی نوش آبادی |

http://akharinmonji.persiangig.com/mahdi/monji90/top-News2.png

 

                             سازمان دارالقرآن آموزش قرآن در وزارت نیرو را از امروز آغاز می‌کند

سازمان دارالقرآن آموزش قرآن در وزارت نیرو را از امروز آغاز می‌کند

سازمان دارالقرآن با انعقاد تفاهم‌نامه‌ای با وزارت نیرو اقدام به برگزاری دوره‌های آموزش قرآن کریم کرده است که این دوره‌ها از امروز به مدت 6 ماه در وزارت نیرو برگزار می‌شود.

خبرگزاری فارس: سازمان دارالقرآن آموزش قرآن در وزارت نیرو را از امروز آغاز می‌کند
 

به گزارش فارس، مراسم انعقاد تفاهم‌نامه بین وزارت نیرو و سازمان دارالقرآن امروز 30 تیرماه به امضای طرفین رسید.

آموزش قرآن را سرلوحه فعالیت‌های خود قرار دادیم

در این مراسم حجت‌الاسلام علی یزدان‌پرست مشاور وزیر و مسئول امور دینی و فرهنگی وزارت نیرو با بیان اینکه پیامبر (ص) فرمودند اگر فتنه‌ها به شما روی آورد به قرآن پناه ببرید، اظهار داشت: قرآن کریم با موضوعیت انسان نازل شده است و انسان نیز از عنصر جسمانی و روحانی تشکیل می‌شود که این کتاب آسمانی نه تنها به نیاز روحانی بلکه به نیاز جسمانی بشر نیز پاسخ داده است، بنابر این شایسته است با تمسک به قرآن کریم از هجوم فتنه‌ها جلوگیری کنیم.

وی با اشاره به اینکه حرکت در عرصه‌های قرآنی حتی اندک برای وزارت نیرو توفیقی ارزنده است، گفت: در این وزاتخانه مسابقات قرآنی برگزار می‌شود که این مسابقات نقش موثری در توسعه فرهنگی بین کارکنان و خانواده‌های وزارت نیرو دارد البته ما در کنار این مسابقات آموزش را سرلوحه کار خود قرار دادیم تا بتوانیم اقدامات شایسته‌ای برای پیشبرد اهداف قرآنی صورت دهیم.

آموزش مجازی قرآن در وزارت نیرو

حجت‌الاسلام یزدان پرست با اشاره به آموزش مجازی قرآن کریم خاطر نشان کرد: در شرایط فعلی این نوع آموزش می‌توان پاسخگو نیاز جامعه باشد به همین جهت ما با این اقدام در عرصه‌های مدیریت در قرآن، اخلاق اداری در قرآن و همچنین مصرف بهینه از منابع طبیعی از نظر قرآن و روایات فعالیت‌های مختلفی را به ثمر رساندیم که امیدواریم با انعقاد تفاهم‌نامه با سازمان دارالقرآن بتوانیم از بعد جسمانی و روحانی قرآن و همچنین جذب مردم به امور قرآنی بهره ببریم.

سپس حجت‌الاسلام حسین قرنقلی قائم مقام امور فرهنگی وزارت نیرو با بیان اینکه ما در عرصه‌های قرائت و حفظ اقداماتی داشته‌ایم خاطر نشان کرد: با توجه به شرایط ساختاری وزارت نیرو حس کردیم آموزش قرآن با مشکلاتی مواجه است به همین جهت آموزش مجازی قرآن را در دستور کار قرار دادیم و برای تحقق این امر نیز با سازمان دارالقرآن تفاهم‌نامه‌ای امضا خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه در این تفاهم‌نامه آموزش صحیح‌خوانی قرآن و نماز و همچنین قرائت تحقیق قرآن مورد آموزش قرار می‌گیرد، گفت: برای آموزش صحیح‌خوانی قرآن و نماز 30 جلسه پیشنهاد کرده‌ایم که 10 جلسه آن روخوانی، 10 جلسه روانخوانی و 10 جلسه فصیح‌خوانی قرآن کریم است البته افرادی که در این دوره‌ها شرکت می‌کنند نیازی نیست در تمامی این جلسات حضور داشته باشند.

آغاز دوره‌های آموزش قران کریم از امروز

قائم مقام امور فرهنگی وزارت نیرو با بیان اینکه برای آموزش قرائت تحقیق نیز 25 جلسه پیش‌بینی شده است، افزود: به متقاضیان کتاب‌هایی اهدا می‌شود و آنها هفته‌ای یک تا 2 جلسه در تماس تلفنی تلاوت‌های خود را ارائه می‌دهند که امیدواریم پس از برگزاری این دوره‌ها بتوانیم در زمینه مفاهیم و تحقیق موضوعی قرآن اقدامات شایسته‌ای داشته باشیم.

وی با اشاره به زمان آغاز این دوره‌ها، گفت: این دوره‌ها از امروز 30 تیرماه آغاز می‌شود و به مدت 6 ماه یعنی تا 30 دی ماه ادامه دارد که فکر می‌کنم با توجه به تجربیات و آمادگی وزارت نیرو این دوره‌ها نتایج خوبی داشته باشد.


+ نوشته شده درچهارشنبه سی و یکم تیر ۱۳۹۴ساعت 10:56توسط سیدجعفر فاطمی نوش آبادی |

http://akharinmonji.persiangig.com/mahdi/monji90/top-News2.png

 

                             13 ژانويه، روز بزرگداشت جايزه بين‌المللی قرآن خارطوم نام‌گذاری شد

عمر البشير، رئيس جمهور سودان، ضمن سخنانی با تأكيد بر اهميت قرآن كريم نزد دولت اين كشور، 13 ژانويه هر سال را روز بزرگداشت جايزه بين‌المللی قرآن كريم خارطوم نامگذاری كرد.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) به نقل از ‌پايگاه اطلاع‌رسانی «mod.gov.sd»، عمر البشير ضمن سخنانی در مراسم اختتاميه چهارمين دوره مسابقات بين‌المللی قرآن كريم كه شب گذشته، 24 دی‌ماه در سال اجتماعات «الصداقة» شهر خارطوم، ‌پايتخت سودان برگزار شد، بر اهميت پايبندی و تمسك به قرآن كريم در قانون اساسی و قوانين و احكام جامعه تأكيد كرد.

وی با اشاره به اين‌كه قرآن كريم هدايت‌كننده امت‌ها و اصلاح‌كننده اوضاع مردم است، گفت: بهره‌گيری از تعاليم قرآن كريم و حل مسائل براساس آموزه‌های اين كتاب الهی، تنها راه پشت سر نهادن بحران‌های موجود در كشورهای مختلف است؛ زيرا قرآن كريم وسيله‌ای است كه می‌توان با آن اوضاع كنونی كشورها را اصلاح كرده و آنان را نسبت به آينده مطمئن كرد.

رئيس جمهور سودان بار ديگر با اشاره به اهميت قرآن در نزد دولت اين كشور، 13 ژانويه هر سال را روز بزرگداشت جايزه بين‌المللی قرآن كريم خارطوم نامگذاری كرد.

از سوی ديگر، عبدالرحمن محمد علی، رئيس مسابقات بين‌المللی قرآن جايزه خارطوم، در اين‌باره گفت: اين مسابقات نقش مهمی در حركت جامعه به سوی قرآن داشته است و اين فضای قرآنی در سراسر كشور گسترش يافته است.

چهارمين دوره مسابقات بين‌المللی قرآن سودان موسوم به «جايزه خارطوم» شب گذشته يكشنبه، 24 دی‌ماه، با معرفی نفرات برتر به كار خود پايان داد.

طبق اعلام كميته داوری اين مسابقات، «عبدالرحمن محمد كوما» از مالی حائز رتبه اول و «محمد عبدالله ادم ابواسحاق» از سودان و «عبدالله مصطفی» از الجزاير مشتركاً رتبه‌ دوم را كسب كردند.

همچنين «عبدالحميد احمد» از عربستان سعودی رتبه سوم و «جمال الكيتی» از استراليا رتبه چهارم را به دست آورد و حسن زرنوشه فراهانی، نماينده جمهوری اسلامی ايران نيز كه بدون حتی يك خطا آزمون خود را پشت سر گذاشته بود، به‌عنوان نفر پنجم اعلام شد.


+ نوشته شده درسه شنبه بیست و ششم دی ۱۳۹۱ساعت 0:10توسط سیدجعفر فاطمی نوش آبادی |

http://akharinmonji.persiangig.com/mahdi/monji90/top-News2.png

 

                             نصب آيه‌ای از قرآن بر سر در ورودی دانشكده حقوق دانشگاه هاروارد

به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا)، دانشكده حقوق دانشگاه هاروارد آيه شريفه 135 سوره نساء را بر سر در ورودی اين دانشكده نصب و عنوان كرد كه اين آيه از قرآن كريم بهرين عبارت در وصف عدالت است.

عبدالله جوما، دانشجوی مسلمان اين دانشكده از اين پوستر عكس گرفته و در شبكه اجتماعی توييتر منتشر كرده است.

وی گفت: دانشكده حقوق اين آيه را با مضمون «ای كسانی كه ايمان آورده ايد! كاملًا قيام به عدالت كنيد! برای خدا شهادت دهيد ، اگر چه(اين گواهی) به زيان خود شما، يا پدر و مادر و نزديكان شما بوده باشد!(چرا‌كه) اگر آنها غنی يا فقير باشند، خداوند سزاوارتر است كه از آنان حمايت كند. بنابراين، از هوی و هوس پيروی نكنيد كه از حق، منحرف خواهيد شد! و اگر حق را تحريف كنيد، و يا از اظهار آن، اعراض نمائيد، خداوند به آنچه انجام می‌دهيد، آگاه است» بهترين عبارت در وصف عدالت در طول تاريخ معرفی كرده است.

دانشگاه هاروارد كه در شهر كمبريج واقع است و در سال 1936 بنا نهاده شده، يكی از قديمی‌ترين نهاد‌های آموزش عالی در ايالات متحده آمریکا به شمار می‌آيد.


+ نوشته شده دریکشنبه بیست و چهارم دی ۱۳۹۱ساعت 23:47توسط سیدجعفر فاطمی نوش آبادی |

http://akharinmonji.persiangig.com/mahdi/monji90/top-News2.png

 

                             طرح آموزش قرائت و نغمه‌شناسی قرآن در قزوين اجرا می‌شود

 طرح آموزش قرائت و نغمه‌شناسی قرآن توسط مؤسسه قرآنی ثامن‌الائمه(ع) در قزوين اجرا می‌شود.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران (ايكنا)، به ميزبانی مؤسسه ثامن‌الائمه(ع) قزوين، جلسات مشاوره تخصصی قرائت و نغمه‌شناسی با حضور قاريان مطرح استان قزوين هر هفته روزهای پنجشنبه برگزار می‌شود.

اين سلسله نشست‌های تخصصی از ساعت 8 تا 9:30 صبح برگزار می‌شود كه قرآن‌آموزان با شركت در اين دور از جلسات، آموزه‌های مربوط به قرائت و نغمه‌شناسی قرآن فرامی‌گيرند.

گفتنی است، بعد از برگزاری هر يك از اين جلسات، آزمون عملی ميان اعضای شركت‌كننده برگزار می‌شود كه افراد موفق به كسب امتياز بالا در رده‌های بالاتر اين رشته قرآنی حضور می‌يابند.

همچنين ساعاتی از برگزاری اين نشست‌های تخصصی به بررسی تفسير و مفاهيم مربوط به قرائت قرآن و لحن قرآن به‌صورت سلسله‌وار پرداخته می‌شود.


+ نوشته شده دریکشنبه هفدهم دی ۱۳۹۱ساعت 17:19توسط سیدجعفر فاطمی نوش آبادی |

http://akharinmonji.persiangig.com/mahdi/monji90/top-News2.png

 

                             جشنواره بین‌المللی رسانه‌های دیجیتال قرآنی در قم برگزار می‌شود

مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم از برگزاری جشنواره بین‌المللی رسانه‌های دیجیتالی قرآنی و دینی در این استان خبر داد.

  سيدمرتضی اسماعيلی‌طبا، مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم سه‌شنبه، پنجم دی‌ماه در گردهمايی مدیران مؤسسات قرآنی استان قم كه در سالن جلسات دانشگاه علمی ـ كاربردی فرهنگ و هنر قم برگزار شد، گفت: نگاه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به مؤسسات قرآنی ارتقا پیدا کرده است و با ایجاد معاونت قرآنی در این وزارت‌خانه از پراکنده‌کاری جلوگیری می‌شود.

وی با بیان اینکه انتظاری که از مؤسسات قرآنی قم در تولید و نشر معارف اسلامی می‌رفت تحقق یافته و علوم و معارف قرآنی از قم به سایر استان‌های کشور منتقل می‌شود، ابراز کرد: بخش رایانه‌ای جشنواره قرآنی منظومه آیات در قم برگزار خواهد شد و در همین راستا دومین جشنواره بین‌المللی رسانه‌های دیجیتال نیز امسال برگزار می‌شود که بخش رایانه‌ای و نرم‌افزاری آن به استان قم سپرده شده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم با بیان اینکه حدود 10 مؤسسه و شرکت فعال ساخت انیمیشین در قم فعالیت می‌کنند که می‌توانند معارف قرآنی را با زبان هنری به جامعه منتقل کنند، افزود: پایگاه‌های اینترنتی فعال به 10 زبان زنده دنیا رصد شده و برای شرکت در مرحله پایانی جشنواره قرآنی آیات انتخاب می‌شوند.

اسماعیلی‌طبا یادآور شد: بهترین اثر آموزشی شامل روخوانی و فنون قرائت، بهترین اثر مبلغ و مروج فرهنگ قرآنی، بهترین اثر تحقیق و پژوهش، بهترین اثر از نظر مخاطب نوجوان کودک و خردسال و بهترین اثر با نگاه عمومی در این جشنواره انتخاب و تجلیل می‌شوند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم ارزیابی تولیدات و خدمات قرآنی، ارزش‌گذاری و قدردانی از فعالان قرآنی، دسترسی عموم افراد به تولیدات دیجیتالی و نرم‌افزار قرآنی، معرفی قم به‌عنوان قطب قرآنی کشور، عرضه آخرین دستاوردها و ساماندهی فعالیت تولیدکنندگان، تمرکززدایی و جذب فناوری اطلاعات قرآنی به استان قم را از اهداف برگزاری جشنواره قرآنی برشمرد.

وی با بیان اینکه قم در فعالیت‌های قرآنی و تولیدات نرم‌افزاری ظرفیت‌های بسیار خوبی دارد که باید از این دو ظرفیت کمال استفاده و بهره‌برداری صورت بگیرد، اظهار کرد: مهلت ارسال آثار به جشنواره آیات تا 20 دی‌ماه امسال تعیین شده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم خاطرنشان کرد: فراخوان جشنواره ملی شیوه‌های نوین آموزش قرآن کریم نیز در سراسر کشور اعلام شده و دبیرخانه آن در قم دایر است.


+ نوشته شده درسه شنبه پنجم دی ۱۳۹۱ساعت 23:20توسط سیدجعفر فاطمی نوش آبادی |

http://akharinmonji.persiangig.com/mahdi/monji90/top-News2.png

 

                             ثبت مجوز 2 هزار مؤسسه قرآنی/ مراكز قرآنی در خارج كشور ايجاد می‌شود

ساماندهی امور قرآنی كشور، رويكرد اصلی تصويب منشور قرآنی است و در اين راستا ثبت بيش از دو هزار مجوز برای مؤسسات و مراكز قرآنی در سراسر كشور صورت گرفته است.

به نقل از روابط عمومی اداره‌كل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم، چهارمين نشست كميته توسعه و ترويج فرهنگ قرآنی با حضور حجج‌اسلام سيدمحمد سعيدی، امام جمعه قم، حميد محمدی، معاون قرآنی وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی، سيدمرتضی اسماعيلی‌طبا، مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم و ديگر اعضای ستاد در دفتر امام جمعه قم برگزار شد.

در ابتدای اين نشست كه 9 آذرماه برگزار شد مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم در سخنانی به ارائه گزارشی از فعاليت‌های قرآنی استان پرداخت و اظهار کرد: با توجه ويژه‌ای كه حجت‌الاسلام والمسلمين محمدی به اين استان داشتند پيشرفت قابل توجهی را در برنامه‌های قرآنی استان شاهد بوديم.

وی افزود: از زمان حضور ايشان در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فعاليت‌های بسيار خوبی در حوزه قرآنی در كشور صورت گرفته و بودجه‌های مناسبی به اين موضوع تخصيص داده و با توجه به نگاه ملی و فراملی ايشان به قم، اخيراً ايشان قول دو برابر شدن بودجه قرآنی استان قم را نيز داده‌اند.

اسماعيلی‌طبا به فعاليت‌های قرآنی در مراكز مختلف قم اشاره كرد و گفت: به غير از مؤسسات مختلف قرآنی، نهادهای ديگری از جمله حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) فعاليت‌های قرآنی مناسبی انجام می‌دهند و اين فعاليت‌ها در بخش‌های استان به‌ويژه در بخش قنوات نيز مشاهده می‌شود.

در ادامه اين نشست، حجت‌الاسلام والمسلمين حميد محمدی، معاون قرآن و عترت وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی در سخنانی با اشاره به جايگاه ويژه استان قم در كشور، گفت: پرچمداری و راهبری فعاليت‌های قرآنی كشور بر دوش قم است و اين استان با شرايط موجود با هيچ يك از استان‌ها قابل مقايسه نيست.

حجت‌الاسلام حميد محمدی در ادامه اظهار کرد: نگاه ما به قرآن كريم بايد راهبردی باشد و اين هدف و چشم‌انداز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است كه با تهيه، تنظيم و تصويب منشور قرآنی به اين هدف نزديك شده‌ايم.

وی با بيان اينكه ساماندهی امور قرآنی كشور، رويكرد اصلی تصويب منشور قرآنی است، تأكيد كرد: قرآن كريم چاره‌ساز مشكلات است و با اين نگاه، مؤسسات قرآن و عترت راه‌اندازی شد و همچنين راه‌اندازی مركز قرآنی در تمام دستگاه‌های اجرايی و اداری كشور در دستور كار وزارتخانه قرار گرفت.

وی ثبت مجوز بيش از دو هزار مؤسسه قرآنی را تأثير تصويب منشور قرآنی عنوان كرد و گفت: با توجه به اينكه برای هر 10 هزار نفر، يك مؤسسه قرآنی بايد ديده شود، استان قم ظرفيت رساندن تعداد مؤسسات قرآنی خود به 120 مؤسسه را دارد.

حجت‌الاسلام محمدی درخصوص تحول فعاليت‌های قرآنی كشور ابراز کرد: ترجمه قرآن كريم به 40 زبان جديد از جمله فعاليت‌های ويژه‌ای است كه در حال اقدام بوده تا بدين وسيله در تحولات جدی اين حوزه قدمی برداشته باشيم.

وی همچنين از راه اندازی مراكز قرآنی در كشورهای مختلف خبر داد و اظهار کرد: وجود سه اصل شناخت، ايمان و رفتار قرآنی در كنار توسعه فعاليت‌های قرآنی ضروری است كه بايد توجه ويژه‌ای به اين موضوع شود.

حجت‌الاسلام محمدی درخصوص فرهنگ‌سازی قرآن گفت: لازم است فرهنگ قرآنی از زمان كودكی آموزش داده شود تا با اين روش بی‌سوادی قرآنی در كشور ريشه‌كن شود.

وی در پايان استان قم و حرم مطهر حضرت معصومه(س) را ظرفيت عظيمی برای توليد و گسترش معارف قرآن عنوان كرد تا جايی كه منبعی برای توليد الگو در كشور هستند.

در ادامه اين نشست، حجت‌الاسلام والمسلمين سعيدی، امام جمعه قم نيز در سخنانی بر لزوم آشنايی متصديان امور قرآنی با سه اصل شناخت، ايمان و عمل به قرآن تأكيد كرد و گفت: فعالان قرآنی علاوه بر اين، نبايد به حداقل‌ها راضی باشند و در عين حال لازم است از شتاب و سرعت دادن به كار دوری كنند تا از كيفيت عملكرد كاسته نشود.

امام جمعه قم فعالان قرآنی را به پيش گرفتن روش پيامبر اكرم(ص) دعوت كرد و ابراز کرد: لازم است وقتی با شخصی مواجه شديم كه حتی مقدار كمی از قرآن را متوجه شده و عمل می‌كند با تحسين كردن، وی را به پيشرفت در اين زمينه تشويق كنيم.

وی در پايان اظهار اميدواری كرد تا با توجه ويژه به اين مسائل، شاهد رشد و ترويج روزافزون معارف قرآنی در كشور باشيم.


+ نوشته شده دریکشنبه دوازدهم آذر ۱۳۹۱ساعت 0:20توسط سیدجعفر فاطمی نوش آبادی |

http://akharinmonji.persiangig.com/mahdi/monji90/top-News2.png

 

                             تا پايان سال جاری؛ فرهنگسرای قرآن مشهد به بهره‌برداری می‌رسد

  سخنگوی شهرداری مشهد از بهره‌برداری فرهنگسرای قرآن مشهد تا پايان سال جاری خبر داد.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) شعبه خراسان رضوی، سيدعلی حامدمقدم، سخنگوی شهرداری مشهد، صبح امروز، 25 آبان‌ماه در نشست خبری كه با اصحاب رسانه برگزار شد، با اعلام اين خبر اظهار كرد: پروژه فرهنگسرای تخصصی قرآن و عترت مشهد به لحاظ فيزيكی 70 درصد پيشرفت داشته است كه با تمهيدات صورت گرفته تا پايان سال افتتاح خواهد شد.

وی با بيان اينكه فرهنگسرای قرآن از يك جايگاه و منزلت خاصی برخوردار است، تصريح كرد: اين فرهنگسرا در بوستان بهار مشهد با مساحت 7 هزار متر مربع در منطقه 3 مشهد واقع شده است كه بنا داريم در تمامی فضای پارك موضوع فرهنگسرا به‌كار گرفته شود.

حامدمقدم تصريح كرد: يكی از وظايف تعريف شده در فرهنگسراها، پشتيبانی از حوزه كاری هر فرهنگسراست و همانند ديگر فرهنگسراها كه در حوزه‌های دفاع مقدس، انتظار، حجاب و ... حمايت می‌كنند، مقوله پشتيبانی از فعاليت‌های قرآنی در سطح شهر جزء حوزه كاری اين فرهنگسرا به‌شمار می‌رود.

سخنگوی شهرداری مشهد با اشاره به برنامه‌های شهرداری ويژه ايام محرم گفت: برنامه‌هاي ويژه‌اي در جهت آماده كردن فضاي شهر مشهد در ايام محرم صورت گرفته است كه مشاركت با 40 تشكل و هيئت مذهبی و اهداء اقلام به اين تشكل‌ها، مشاركت با ستادهای اقامه نماز برای اقامه نماز در نماز ظهر تاسوعا و عاشورا، در نظر گرفتن بيش از 50 هزار متر مربع در سازه‌های فرهنگی برای تبليغات محيطی، صدور مجوز برای ايستگاه‌های صلواتی و ... از جمله برنامه‌هاي در نظر گرفته شده براي ايام محرم است.

وي همچنين از تولید و توزیع نرم‌افزار عزاداران حسینی خبر داد و اظهار كرد: این نرم‌افزار در تعداد 2 هزار عدد در اختیار مناطق 13 گانه شهرداری مشهد قرار می‌گیرد تا در میان هیئت‌های مذهبی و تشکل‌ها توزیع شود.

حامدمقدم در ادامه با اشاره به ايستگاه‌هاي صلواتي گفت: ما از حركت‌های خودجوش مردم در راستای برپايی ايستگاه‌های صلواتی در ايام محرم استقبال می‌كنيم، ولی بايد اين حركات در چارچوب قوانين بوده و متقاضيان با گرفتن مجوز اقدام به برپايی ايستگاه‌ها كنند.

وي ادامه داد: امسال همزمان با فرا رسیدن ایام محرم و صفر،‌ با هماهنگی‌های به‌ عمل آمده با شورای هیئت‌های مذهبی و ستاد ساماندهی شئونات اسلامی ‌نظارت بر ایستگاه‌های صلواتی و خیمه‌های عزاداری صورت می‌گیرد.

سخنگوی شهرداری مشهد با بيان اينكه این نظارت‌ها و انجام هماهنگی‌ها همچون سال‌های پیشین به‌ صورت جامع انجام خواهد شد، گفت: اين برنامه‌ها در جهت برپایی مراسم مذهبی مطابق شأن و منزلت آن و به دور از هرگونه مشکل و رویدادی صورت گرفته است.

وي خاطرنشان كرد: در همین راستا آئین‌نامه و دستورالعمل برگزاری ایستگاه صلواتی در شهر مقدس مشهد نیز به تمامی تشکل‌ها و هیئت‌های مذهبی ارائه شده تا مطابق با آن فعالیت‌های خود را انجام دهند و در نهايت شاهد پکپارچگی و انسجام بیشتری در برنامه‌ریزی‌ها باشیم.

حامد مقدم با بيان اينكه مشاركت مردم برای زيباترشدن شهر مشهد به خصوص در ايام محرم ضروری است، افزود: در بخش بدنه ديوار و پياده‌روها به ويژه در بافت پيرامون حرم مطهر رضوی مشاركت مردم به خصوص كاسبان منطقه را می‌طلبد.

سخنگوی شهرداری مشهد همچنين به المان‌های شهر مشهد با موضوع محرم اشاره كرد و ادامه داد: در ايام محرم المان‌های موقت جزء برنامه‌های فرهنگی شهرداری مشهد است كه در مكان‌های پر مخاطب نصب خواهند شد.


+ نوشته شده درپنجشنبه بیست و پنجم آبان ۱۳۹۱ساعت 16:54توسط سیدجعفر فاطمی نوش آبادی |

http://akharinmonji.persiangig.com/mahdi/monji90/top-News2.png

 

                             انجمن آثار و مفاخر نهادی فعال در معرفی چهره‌های دينی و قرآنی

امروز دوشنبه، 11 ارديبهشت‌ماه نشستی با حضور رئيس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، معاون بخش پژوهش و برنامه‌ريزی، معاون ارتباطات و امور استان‌ها و بين‌الملل انجمن و جمعی از خبرنگاران و اصحاب رسانه در اين انجمن برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا)، امروز دوشنبه 11 ارديبهشت‌ماه نشست صميمانه‌ای با حضور حجت‌الاسلام والمسلمين ادبی، رئيس انجمن، جمالی، معاون بخش پژوهش و برنامه‌ريزی، فارسی‌جانی، معاون ارتباطات و امور استان‌ها و بين‌الملل انجمن و جمعی از خبرنگاران و اصحاب رسانه در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار شد.

در اين نشست ادبی، با اشاره به تأسيس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در سال 1301 اظهار كرد: اين انجمن قديمی‌ترين انجمن علمی و شخصيت‌شناسی كشور به‌حساب می‌آيد كه قبل از انقلاب تاحدودی كاركردهای ميراث فرهنگی را البته به شكل ناقص انجام می‌داد. بعد از پيروزی انقلاب اسلامی اين انجمن به رياست رئيس جمهور تحت نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به فعاليت مشغول است.

ادبی با بيان اين‌كه انجمن آثار و مفاخر فرهنگی يك نهاد حكومتی و فرهنگی محسوب می‌شود، خاطرنشان كرد: بايد دقت شود كه نهادها تاكنون برای معرفی آثار و مفاخر فرهنگی در كشور چه كرده‌اند و چرا برخی از نهادها درباره شخصيت‌های فرهنگی منفعل عمل می‌كنند و برخی ديگر در اين زمينه فعال هستند.

وی افزود: در اين راستا انجمن آثار و مفاخر به راه‌اندازی بيش از 20 مركز در استان‌های مختلف پرداخته كه استاندار هر استانی رئيس انجمن محسوب می‌شود. همچنين انجمن در نظر دارد كه مدير سازمان ميراث فرهنگی و مدير صدا و سيما در هر استانی را به شخصيت‌های حقوقی انجمن اضافه شود.

رئيس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی با اشاره به تعبير «تو قدر آب چه‌ دانی كه در كنار فراتی» عنوان كرد: انجمن آثار و مفاخر در رأس برنامه‌های خود در نظر دارد كه به معرفی مفاخر زنده بپردازد تا جوانان پژوهشگر و دانشجوی كشور بتوانند از تجربه‌های ايشان به نحو احسن استفاده كنند، اما تأسف از اين‌كه گاه از زيادی نخبگان و مفاخر كشور اين عزيزان از تقدير زحمات مورد فراموشی قرار می‌گيرند.

وی ادامه داد: انجمن آثار و مفاخر فرهنگی با همكاری با نهادهای هم عرض و هم‌افزايی به شخصيت‌های فرهنگی تلاش دارد تا از موازی‌كاری جلوگيری به‌عمل آورد. در اين زمينه انجمن هر ماهه به برگزاری جلساتی می‌پردازد و مفاخری را كه در حوزه تعريف انجمن قرار می‌گيرند را معرفی می‌كند، به‌عنوان مثال از جمله شروطی كه در معرفی اين افراد وجود دارد اين است كه شخصيت علمی بالای 60 سال داشته باشد، هماهنگ با نظام اسلامی و منويات رهبری و راهبردهای نظام باشد، با تربيت شاگردان در سپهر فرهنگی كشور قرار گرفته باشد، در تربيت افراد در جامعه تأثيرگذار باشد و سلسله آثار و يا تئوری‌های مختلف فرهنگی داشته باشد.

ادبی با اشاره به برگزاری نشست بزرگداشت شهيد مرتضی مطهری روز شنبه آينده اظهار كرد: در اين نشست كه با حضور سيدمحمد حسينی، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی و علی لاريجانی، رئيس مجلس شورای اسلامی برگزار خواهد شد، به بررسی انديشه‌های شهيد مطهری و جايگاه مفاخر و مشاهير فرهنگی در انديشه‌های ايشان پرداخته می‌شود.

رئيس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی خاطرنشان كرد: همچنين بزرگداشت فرشچيان، سيدمحمد خامنه‌ای، شهيد تهرانی مقدم، آيت‌الله‌العظمی گلپايگانی، طاهره صفارزاده در برنامه‌های انجمن در طی سال جاری گنجانده شده است. از جمله برنامه‌هايی كه در استان‌های مختلف كشور برگزار می‌شود نيز می‌توان به بزرگداشت ميرفندرسكی در گرگان، آيت‌الله حسن‌زاده آملی و سيدجعفر شهيدی در بروجرد و واعظ‌ زاده خراسانی در تهران و خراسان اشاره كرد.

وی با بيان اين‌كه محمود احمدی‌نژاد اولين رئيس جمهوری است به انجمن آثار و مفاخر فرهنگی آمد و در برنامه بزرگداشت آيت‌الله طالقانی شركت كرد، افزود: در اين راستا توجه خاص وزير فرهنگ به انجمن ـ كه تمام جلسات تاكنون با حضور وی صورت پذيرفته است ـ خون تازه‌ای در رگ‌های انجمن جاری شود. اين پشتيبانی و حمايت از سوی دولت باعث حفظ شأن انجمن و پيشبرد اهداف آن شده است.

ادبی با اشاره به رونمايی از ترجمه اسپانيايی از شاهنامه فردوسی در دو ماه آينده كه در كشور ونزوئلا صورت گرفته است، خاطرنشان كرد: از ديگر فعاليت‌های انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، چاپ و نشر آثار بزرگان، بزرگداشت مفاخر ايران‌زمين در گذشته و شخصيت‌های خارجی كه در زمينه فرهنگ ايران و اسلام به فعاليت مشغول بوده و هستند و در اين راستا به تأليف يا ترجمه آثار پرداخته‌اند. در اين خصوص انجمن در سال گذشته به برپايی دو نشست با حضور شخصيت‌های خارجی ايران‌شناس و اسلام‌پژوه و مترجمان در اين زمينه همت گمارد.

لازم به‌ ذكر است در اين نشست همچنين فارسی‌جانی و جمالی هركدام جداگانه به ايراد سخن پرداختند و در معرفی انجمن، رشد فعاليت‌ها و نيازهای به‌روز آن بياناتی را اظهار كردند.


+ نوشته شده دردوشنبه یازدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 17:23توسط سیدجعفر فاطمی نوش آبادی |

http://akharinmonji.persiangig.com/mahdi/monji90/top-News2.png

 

                             ترجمه قرآن به 50 زبان/ رشته قرآن و مستشرقان ايجاد می شود

 معاون بين الملل حوزه های علميه، با اشاره به تلاش مستشرقان غربی نسبت به ايجاد فضای مطالعاتی گسترده قرآن كريم، از انتشار قرآن به 50 زبان زنده دنيا و ايجاد رشته تخصصی قرآن و مستشرقان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) شعبه قم، حجت الاسلام و المسلمين محمدحسن زمانی، شب گذشته، 30 فروردين ماه، در دومين هم‌انديشی پژوهشگران برتر حوزه‌های علميه خواهران با گرايش تفسير و علوم قرآنی، در سخنانی با موضوع قرآن شناسی مستشرقان، اظهار كرد: واژه شرق شناسی از قرن 17 ميلادی در اروپا وضع شد و كار شرق شناسی سامان علمی و كلاسيك به خود گرفت؛ در مجامع ما، شرق شناس را فردی غربی می دانيم كه با ورود به كشورهای شرقی به شناسايی احوالات آنان می پردازد، در حالی كه اين تعريف تعريف عام است كه در اين رابطه می بايست به تعاريف خاص نيز اشاره كرد.

وی افزود: غربی ها تاكنون 65 هزار عنوان كتاب درباره دنيای شرق، از جمله اعتقادات و حتی زمين‌های ما نوشته اند؛ مستشرقان بسياری در زمان پهلوی در ايران بودند و ما آن‌ها را تا زمانی كه از ايران رفتند، نمی شناختيم؛ در اين زمينه حوزه‌های علميه بايد به شناسايی مستشرقان غربی و اقدامات آن‌ها اقدام كنند.

معاون بين الملل حوزه در ادامه سخنان خود تصريح كرد: تاكنون كنفرانس‌های بين المللی زيادی در خصوص شيعه شناسی در دنيای غرب و فلسطين اشغالی برگزار شده است و علاوه بر شيعه شناسی، دنيای غرب تلاش‌های بسياری برای شناخت جايگاه مرجعيت و اجزاء مختلف مذهب شيعه انجام داده است و در كنار اين فعاليت‌ها، فعاليت خاص ديگری نيز از جمله قرآن پژوهی در دستور كار آنان قرار دارد.

وی در تشريح فعاليت‌های قرآن پژوهی مستشرقان، گفت: غربی‌ها تاكنون فعاليت‌های زيادی در اين زمينه انجام داده اند؛ قبل از دو دهه اخير، در دانشگاه‌های ما درسی به نام «استشراق و قرآن پژوهی» وجود نداشت، اما اخيراً اين درس با دو واحد دانشگاهی و چند شاخه ديگر از جمله مستشرقان و شيعه پژوهی، مستشرقان و امام شناسی تدريس می‌شود.

حجت الاسلام زمانی با بيان اين كه كتاب «امام علی(ع) صدای عدالت انسانی» بهترين كتاب در خصوص امام علی(ع) است، به ديدار خود با جرج جرداق نويسنده اين كتاب اشاره كرد و گفت: اين نويسنده غربی معتقد بود فردی در عالم برتر از علی(ع) نيست؛ به گفته آقای جرج جرداق، اولين باری كه كتاب «امام علی(ع) صدای عدالت انسانی» منتشر شد توسط مسلمانان نبود، بلكه اولين بار توسط كليسا منتشر شد؛ البته نبايد از نظر دور داشت كه دشمنان اسلام و تشيع، كتاب‌های زيادی نيز عليه پيامبر(ص) و امامان معصوم(ع) نوشته اند و هنوز هم تجديد چاپ می‌شود.

اين پژوهشگر قرآنی حوزه علميه قم با اشاره به فعاليت‌های حوزه‌های علميه در زمينه شناسايی مستشرقان و فعاليت‌های آنان گفت: تاكنون چندين كنفرانس و همايش‌های بزرگ در اين خصوص برگزار و علاوه بر آن برخی از كتب مستشرقين به فارسی ترجمه و كار كارشناسی روی آن‌ها صورت می‌گيرد؛ در اين زمينه به وزارت علوم پيشنهاد كرديم كه در مقطع دكتری، رشته تخصصی قرآن و مستشرقان داير شود كه خوشبختانه موافقت اوليه آن صورت گرفته و احتمالاً در آينده نزديك برای اولين بار در جهان رشته تخصصی قرآن و مستشرقان در مقطع دكتری تدريس می‌شود.

معاون بين الملل حوزه‌های علميه در ادامه سخنان خود، به تشريح فعاليت‌های مستشرقان در خصوص قرآن پژوهی گفت: اولين فعاليتی كه مستشرقان انجام دادند، ترجمه قرآن است؛ اولين ترجمه قرآن به زبان‌های اروپايی در سال «1142 ميلادی» بود كه اين كار توسط كشيش كليسايی در فرانسه انجام شد؛ غربی‌ها به اين نتيجه رسيدند كه اگر زبان مسلمانان را ندانند، در مناظرات علمی با آنان شكست می‌خورند و لذا به فكر حداقل ترجمه قرآن افتادند و دريافتند مبلغی كه زبان نداند موفق نيست، و اين دقيقاً همان چيزی است كه ما آن را ناديده گرفته و از اين بابت ضربه می‌خوريم.

وی افزود: تا 400سال اين قرآن ترجمه شده در كليسا محبوس بود، چرا كه بر اين باور بودند كه قرآن را بايد فقط به كشيش‌های مسيحی آموزش داد تا بتوانند در مناظرات علمی بر مسلمانان چيره شوند تا اين كه قرآن در قرن 16 ميلادی در اروپا چاپ شد؛ از همين زمان، قرآن به زبان‌های مختلف اروپايی ترجمه شد؛ علاوه بر ترجمه‌های معمول قرآن در اروپا، يك ترجمه منظوم هم به زبان آلمانی منتشر شد؛ با تمام اين توضيحات می‌توان گفت كه تاكنون قرآن به 50 زبان زنده دنيا ترجمه شده است.

حجت الاسلام والمسلمين زمانی با اشاره فعاليت های ويژه مستشرقان در زمينه چاپ قرآن كريم در كشورهای غربی، عنوان كرد: از ديگر فعاليت‌های مستشرقان در زمينه فعاليت‌های قرآنی، می‌توان به معجم نگاری آنان اشاره كرد و متأسفانه اولين بار يك غربی معجم قرآنی نوشت، البته اين معجم دارای اشكالاتی است كه مهمترين آن اين است كه فقط بر اساس حروف الفباست و نه موضوع خاص؛ برای مثال اگر بخواهيم در خصوص موضوع جهاد از نگاه قرآن جستجو كنيم، به نتيجه مطلوب نمی رسيم.

معاون بين الملل حوزه‌های علميه با اشاره تدوين دايرة المعارف قرآنی و اسلامی توسط مستشرقان، گفت: در سال 1913 ميلادی، مسيحيان در هلند و در شهر ليدن و بعد از مشورت با يكديگر با نوشتن دايرة المعارف اسلامی به سه زبان آلمانی، انگليسی و فرانسوی به جای مسلمانان، آن را در غرب منتشر كردند؛ چاپ همين دايرة المعارف در اروپا باعث شد كه اين منبع، بزرگترين منبع اسلام شناسی در دنيای غير اسلام شود؛ متأسفانه بعد از گذشت 100سال از چاپ اين دايرةالمعارف كه يك اسلام مسموم را معرفی می‌كند، هنوز نه تنها حوزه‌های علميه اقدامی در مقابله با آن نكرده اند، بلكه بسياری از حوزويان از چاپ اين دايرة المعارف اطلاع ندارند؛ در اين دايرة المعارف عليه ائمه اطهار(ع)، پيامبر اسلام(ص) و ... مقالاتی به چشم می خورد.

وی عنوان كرد: غربی‌ها تصميم به نوشتن دومين دايرة المعارف را در سال 1993 گرفتند و اين كارها در زمانی انجام می‌شود كه ما حوزويان بی‌توجه‌ هستيم؛ آن‌ها برای نوشتن دومين دايرة المعارف، با جمعی از كارشناسان قرآن پژوه خود و تلاش شبانه روزی، حدود 100موضوع قرآنی را شناسايی و فعاليت كردند، و اولين چاپ آن در سال 2000 ميلادی منتشر شد؛ ما هنوز پاسخ بسياری از مطالب اين دايرة المعارف‌ها را نداديم، ولی آن‌ها دائرة المعارف جلد ششم را نوشته‌اند.


+ نوشته شده درپنجشنبه سی و یکم فروردین ۱۳۹۱ساعت 14:37توسط سیدجعفر فاطمی نوش آبادی |

http://akharinmonji.persiangig.com/mahdi/monji90/top-News2.png

 

                             12 نکته درباره قصه های قرآنی

1 . بنا به تحقیق، 208 قطعه داستانی در قرآنی مجید آمده است که برخی ادامه برخی دیگر می باشند و بعضی از آنها نیز کامل و مستقل می باشند .

2 . 63 سوره از 114 سوره قرآن کریم، حاوی قصه و حکایتی است و این یعنی آن که بیش از نیمی از سوره های قرآن، با هنر قصه پردازی به انتقال پیام خود پرداخته اند .

3 . بیشترین قصه های قرآنی ابتدا در سوره اعراف و پس از آن بقره می باشند و سوره آل عمران در رتبه سوم قرار دارد .

4 . بیشترین داستان های قرآنی درباره حضرت موسی و قوم بنی اسرائیل و فرعونیان است . پس از آن، بالاترین آمار متعلق به داستان های حضرت ابراهیم (ع) و داستان های حضرت عیسی (ع) و مادرش حضرت مریم (ع) است .

5 . هیچ یک از داستان های قرآنی براساس خیال پردازی یا شخصیت های فرضی نیست و همه قصه های قرآن واقعیت داشته اند و در واقع، روایتی الهی از یک رویداد حقیقی می باشند .

6 . گروهی از داستان های قرآن با استفهام تقدیری آغاز می شوند . این نوع استفهام، یکی از صنایع ادبی در فن داستان نویسی است که مخاطب را تشویق می کند تا قصه را پی گیری نماید; (طه/9 و ص/20) . در این روش معمولا داستان با این مقدمه آغاز می شود: «آیا این خبر را شنیده اید که …» .

7 . گروهی از داستان های قرآنی با روش نوین (چکیده نویسی) آغاز می شود; یعنی قبل از شروع متن اصلی داستان، در جملات کوتاهی چکیده و هدف اصلی داستان می آید و سپس از ایجاد آمادگی ذهنی، به اصل مطلب پرداخته می شود . به عنوان نمونه، به آیات 10 تا 20 سوره اعراف – داستان آفرینش – مراجعه نمایید .

8 . گاهی از همین روش به صورت معکوس استفاده شده است ; یعنی ابتدا داستان اصلی آورده شده، سپس به بیان خلاصه و چکیده آن پرداخته شده است تا در جمع بندی به خواننده کمک نماید; (آل عمران/59) .

9 . شیوه قرآن در بیان قصه های عاشقانه بسیار لطیف و عبرت انگیز است . در قرآن کریم سعی شده است تا با مسائل عشقی به صورت سمبلیک و اشاره وار برخورد شود و از ارائه جزئیات یا به زبان آوردن صریح و زننده، خودداری شود . با خواندن داستان یوسف و زلیخا، این نکته را در خواهید یافت .

10 . یک نکته جالب در داستان های قرآنی، شکسته شدن حصار زمان است . گاهی حتی یک داستان در دل داستان دیگر آورده می شود; در حالی که در زمان های مختلف رخ داده اند . این خصوصیت قرآن، باعث می شود تا انسان با دقت و موشکافی، سعی در چیدن صحیح قطعات مختلف این داستان ها نماید و تمرکز بیشتری پیداکند .

11 . نکته زیبای دیگر آن که در قصه های قرآنی، جایگاه خاص زنان و نقش تعیین کننده و محوری آنان در اغلب داستان های قرآنی است; (تحریم 10 و 11) . زنان در داستان های قرآنی، به وضوح معرفی می شوند و شخصیتی مستقل دارند .

12 . قرآن در جاهایی که می خواهد الگویی عمومی ارائه کند و یا اندرزی فراگیر در داستان های خود مطرح کند، از کلمات عامی مانند مردی از خاندان فرعون (مؤمن/28) یا زن لوط و زن نوح (تحریم/10) استفاده می کند .


+ نوشته شده دریکشنبه بیست و هفتم فروردین ۱۳۹۱ساعت 9:17توسط سیدجعفر فاطمی نوش آبادی |

http://akharinmonji.persiangig.com/mahdi/monji90/top-News2.png

 

                             شناسايي و ساماندهي 4000 جلسه قرآني در سراسر كشور

مدير امور استان‌ها و مؤسسات قرآني سازمان دارالقرآن كريم وابسته به سازمان تبليغات اسلامي از شناسايي و ساماندهي 4000 جلسه قرآني در سراسر كشور خبر داد و افزود: علاوه بر شناسايي و ساماندهي اين جلسات، در حال درجه‌بندي و سطح‌بندي آن‌ها به تناسب سطح فعايت، گستره مخاطبان و همچنين موضوع فعاليتشان هستيم.

به‌گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، حسين بهبودي با اشاره به‌اينكه يكي از تاثير‌گذار‌ترين تشكل‌هاي قرآني مردمي در طول تاريخ جلسات قرآني بودند، گفت: اين جلسات از سده‌هاي گذشته به شكل‌هاي مختلفي وجود داشته است و تاثيرات جدي هم بر فضاسازي قرآني و تقويت معلمان و مدرسان قرآني داشته‌اند.

وي ادامه داد: بعد از انقلاب فضاي قرآني كشور كاملاً مساعد بود كه اين جلسات هم تقريباً با رشدي جهشي و تصاعدي مواجه شدند. در طول زماني كه بحث سازماندهي تشكل‌هاي قرآني- مردمي مطرح شد، به نظر مي‌رسيد كه اينها نبايد از اين دايره خارج باشند و غفلت صورت بگيرد لذا شروع به شناسايي جلسات قرآني كرديم. در اين زمينه از خود مدرسان قرآني هم تقاضا كرديم كه جلساتي را كه دارند به ما معرفي و اطلاع‌رساني كنند.

مدير امور استان‌ها و مؤسسات قرآني سازمان دارالقرآن كريم در خصوص شناسايي و سازماندهي جلسات قرآني تصريح كرد: در حال حاضر اطلاعات اين جلسات را به صورت بانك اطلاعاتي متمركز در اختيار داريم و جداي از نوع حمايتي كه مي‌توانيم انجام بدهيم، همين سازمان‌دهي و شناسايي مي‌تواند اثرات ديگري نيز داشته باشد، بطوريكه اين بانك اطلاعاتي مي‌تواند براي همه سازمان‌ها و دستگاه‌ها و كساني كه مي‌خواهند در اين زمينه فعاليت داشته باشند و همين طور مردمي كه مي‌خواهند نزديك‌ترين جلسات به محل زندگي خودشان را بشناسند مفيد باشد.

بهبودي، حمايت از جلسات قرآني را بسيار ضروري ارزيابي كرد و اظهار داشت: سازمان دارالقرآن الكريم در حد توان از اين جلسات حمايت خواهد كرد همانطور كه در طي اين چهار سال گذشته قريب به 4000 جلسه قرآني در كشور شناسايي و مورد حمايت قرار گرفته‌اند كه قطعاً تعدادشان بيش از اينهاست. كساني كه به هر شكل علاقه‌مند بودند، در اين پروسه شركت كرده‌اند و اطلاعات خودشان را ارائه كرده‌اند و در سايت تلاوت نيز هم‌اكنون اين اطلاعات موجود است.

وي ياد‌آور شد: اخيراً فعاليت ديگري را شروع كرده‌ايم كه علاوه بر شناسايي و ساماندهي جلسات قرآني، آن‌ها را درجه‌بندي و سطح‌بندي مي‌كنيم. اين سطح‌بندي به تناسب سطح فعاليت، گستره مخاطبان و همچنين موضوع فعاليتشان است و اميد مي رود تا شش ماه اول سال 91 بحث سازماندهي اين جلسات شناسايي شده و سطح بندي آن به اتمام برسد.


+ نوشته شده درسه شنبه شانزدهم اسفند ۱۳۹۰ساعت 16:34توسط سیدجعفر فاطمی نوش آبادی |

http://akharinmonji.persiangig.com/mahdi/monji90/top-News2.png

 

                             عرضه ويكی «اَعلام» با بيش از 1100 مستند اعلام و شخصيت‌های اسلامی

كارشناس مسئول مركزاطلاعات و مدارك اسلامی از عرضه بيش از هزار و صد مستند اعلام و شخصيت‌های اسلامی در ويكی اعلام خبر داد.

  به نقل از پايگاه اينترنتی مركز اطلاعات و مدارك اسلامی، مهدی خاتمی، كارشناس مسئول اين مركز، با اعلام اين خبر گفت: اين ويكی در ادامه ويكی‌های اصول فقه، علوم قرآنی و فقه در اين مركز توليد شده است.

خاتمی خاطرنشان كرد:در آينده نزديك، قريب به 18 هزار شخصيت اسلامی ديگر جهت مستندنويسی توسط كاربران به مجموعه ويكی اعلام افزوده خواهد شد.

وی افزود: علاقه‌مندان جهت دسترسی به اين ويكی می‌توانند به آدرس مستقيم islamicdoc.com/wiki يا سايت islamicdoc.com مراجعه كنند.


+ نوشته شده درجمعه بیست و هشتم بهمن ۱۳۹۰ساعت 20:45توسط سیدجعفر فاطمی نوش آبادی |

http://akharinmonji.persiangig.com/mahdi/monji90/top-News2.png

 

                             مجمع اساتيد، قاريان و حافظان قرآن استان همدان تأسيس شد

مجمع اساتيد، قاريان و حافظان استان با مساعدت و پيگيری بنياد قرآن استان همدان تأسيس شد.

جواد صديق، رئيس بنياد قرآن استان همدان در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) شعبه همدان گفت: مجمع اساتيد، قاريان و حافظان استان با مساعدت و پيگيری بنياد قرآن استان همدان تأسيس شد و اولين مجمع عمومی آن در شب ميلاد حضرت محمد(ص) و امام صادق(ع) در زينبيه همدان تشكيل شد.

وی افزود: اين مجمع هر ماه كرسی تلاوت قرآن و تفسير برگزار می‌کند و در آن از قاريان ممتاز و مفسران دعوت می‌كند همچنين صدور كارت عضويت و درجه‌بندی اعضا از نظر علمی از اهداف جلسات بعدی این مجمع است.

وی اظهار كرد: از ديگر اهداف اين مجمع، ايجاد انسجام و هماهنگی بين اساتيد قاريان و حافظان قرآن استان همدان، حمايت از حقوق مادی و معنوی آن‌ها، شناسایی و پرورش استعدادهای درخشان قرآنی از سنين پيش‌دبستانی به بالا در حوزه قرائت، حفظ و تفسير قرآن كريم، ارتقای منزلت و جايگاه اساتيد قاريات و حافظان قرآن است.

صديق بيان كرد: تربيت داوران خبره جهت مسابقات قرآن، تربيت تخصصی مدرسان، معلمان و مربيان جهت تدريس قرآئت حفظ و تفسير قرآن بر اساس شيوه‌های نوين تدريس، ارتقای شيوه‌های تدريس قرآن در رشته‌های قرآئت حفظ و تفسير و توسعه فرهنگ قرآن در جامعه از ديگر برنامه‌های مجمع است.

رئيس بنياد قرآن استان همدان اظهار كرد: از ديگر فعاليت‌های اين مجمع صدور كارت شناسایی برای اساتيد قرآن، قاريان، حافظان و داوران خبره، تحت پوشش بيمه تأمين اجتماعی قرار دادن، ایجاد صندوق قرض‌الحسنه، تأسيس شركت تعاونی مسكن و تعاونی مصرف به‌منظور حمايت مادی، معنوی از فعالان قرآنی است.

صديق با بيان اينكه توسط اين مجمع مسابقات قرآئت، حفظ و تفسير جهت تشويق و شناسایی استعدادهای درخشان قرآنی و برنامه‌ريزی جهت پرورش آن‌ها با همكاری نهادهای ذيربط اجرا می‌شود، عنوان كرد: از ديگر اهداف ما در اين مجمع تهيه بانك اطلاعاتی داوران خبره، مربيان و مدرسان قرآن كريم، برگزاری جشنواره الگوی برتر تدريس، شناسایی و پرورش استعدادهای تدريس، نشست ماهيانه اساتيد برای آگاهی از تازه‌های علمی قرآن در حوزه قرائت، تفسير و حفظ و ايجاد پایگاه اطلاع‌رسانی و وبلاگ است.

وی گفت: مجمع دارای اعضای رسمی و غيررسمی است. شرايط عضويت رسمی داشتن گواهی تجويد، مدرك كارشناسی يا بالاتر علوم قرآنی در رشته‌های مختلف، حافظ حداقل پنج جزء قرآن و داشتن گواهی مربی‌گری رشته‌های مختلف قرآنی است.

وی در پايان خاطرنشان كرد: علاقه‌مندان به فعاليت در علوم قرآنی نيز می‌توانند عضو غيررسمی این مجمع شوند.


+ نوشته شده دردوشنبه بیست و چهارم بهمن ۱۳۹۰ساعت 23:47توسط سیدجعفر فاطمی نوش آبادی |

http://akharinmonji.persiangig.com/mahdi/monji90/top-News2.png

 

                             انجمن خيرين قرآنی» در دهه فجر اعلام موجوديت می‌كند

مسئول كميته قرآن ستاد دهه فجر انقلاب اسلامی ضمن اعلام برپايی ششمين همايش ملی «تجليل چهره‌های قرآنی» در اين ايام، از آغاز فعاليت رسمی «انجمن خيرين قرآنی» از تاريخ 14 بهمن‌ خبر داد.
مهدی قره‌شيخلو، مسئول كميته قرآن ستاد دهه فجر انقلاب اسلامی

مهدی قره‌شيخلو، رئيس سازمان دارالقرآن الكريم به عنوان مسئول كميته قرآن ستاد دهه فجر انقلاب اسلامی امروز، پنجم بهمن‌ماه، در جمع خبرنگاران به تشريح برنامه‌های اين كميته پرداخت و نخستين برنامه را حضور در مرقد مطهر امام خمينی (ره) و تجديد ميثاق با آرمان‌های امام راحل اعلام كرد.

وی زمان حضور اعضای جامعه قرآنی كشور در مراسم اهدای تاج گل به مقام شامخ امام عظيم‌الشأن را 9 بهمن‌ماه، اعلام كرد و گفت: ششمين همايش ملی «تكريم چهره‌های قرآنی» نيز 14 بهمن‌ماه در تالار انديشه حوزه هنری، همراه با تجليل از 37 فعال قرآنی شامل سه گروه مدرس قرآن، نفرات برتر مسابقات بين‌المللی سال 90 و حائزان رتبه‌های آزمون اعطای مدرك تخصصی به حفاظ برگزار می‌شود.

قر‌ه‌شيخلو بيان كرد: به منظور مشاركت بيشتر مردمی در فعاليت‌های قرآنی در تاريخ 14 بهمن‌ماه‌ «انجمن خيرين قرآنی» به صورت رسمی اعلام موجوديت خواهد كرد. يكی از سياست‌های اصلی نظام جمهوری اسلامی ايران، حضور جدی مردم در امور فرهنگی است و بسياری از مردم برای حضور در فعاليت‌های قرآنی ابراز علاقه می‌كنند.

وی افزود: اين انجمن با تشكيل هيئت امناء و در ادامه انجام سياست‌گذاری‌ها، اقدام به عضوگيری خواهد كرد. اطلاعات بيشتر از طريق پايگاه اينترنتی تلاوت (www.telavat.com) اعلام خواهد شد.

برپايی جشنواره محصولات قرآنی مؤسسات مردمی

مسئول كميته قرآن دهه فجر اعلام كرد: جشنواره محصولات قرآنی با هدف شناسايی برترين محصولات قرآنی توليد شده در مؤسسات و تشكل‌های قرآنی ـ مردمی در دهه فجر برگزار می‌شود. اين محصولات در قالب نمايشگاهی برای بازديد عموم ارائه می‌شود و برترين محصولات توليدی معرفی و از پديدآورندگان آن تجليل می‌شود.

وی ديگر برنامه‌های كميته قرآن را برای ايام الله دهه فجر، توزيع 50 هزار جلد قرآن كريم عنوان كرد و گفت: مؤسسات، جلسات قرآنی دائر در حسينيه‌ها و مساجد می‌توانند از طريق دارالقرآن‌های دفاتر تبليغات اسلامی در سراسر كشور برای دريافت اين قرآن‌ها اقدام كنند. اين جلدها با اختصاص يارانه با 50 درصد تخفيف زير قيمت تمام شده در دهه فجر انقلاب اسلامی توزيع می‌شود.

رئيس سازمان دارالقرآن استفاده از فضای مجازی برای ارائه مفاهيمی پيرامون قرآن و انقلاب اسلامی را از ديگر برنامه‌های كميته قرآن ستاد دهه فجر اعلام كرد و افزود: اين مسابقه به صورت روزانه از طريق پايگاه اطلاع‌رسانی سازمان دارالقرآن الكريم (تلاوت) برگزار می‌شود كه به افرادی كه در اين رقابت قرآنی شركت كنند، جوائزی اهداء می‌شود.

توزيع 60 هزار پوستر با مضامين قرآنی

وی همچنين از توزيع 60 هزار پوستر با مضامين قرآنی و برگرفته از بيانات امام خمينی (ره) و مقام معظم رهبری خبر داد و عنوان كرد: هزار محفل انس با قرآن كريم در سراسر كشور برگزار می‌شود كه به دليل هم‌زمانی سالگرد پيروزی انقلاب با هفته وحدت، تعداد بيشتری از اين محافل در استان‌هايی برگزار خواهد شد كه اهل تسنن و تشيع در آن ساكن هستند.

قره‌شيخلو برپايی 200 جشنواره قرآنی به همت ادارات تبليغات اسلامی سراسر كشور را از ديگر برنامه‌های اين دهه برشمرد و اظهار كرد: جشنواره كودك، جوان و خانواده، همچنين 20 همايش و گردهمايی با حضور صاحب‌نظران برپا خواهد شد. همچنين تجليل از فعالان قرآنی استان‌ها كه در حدود هزار نفر خواهند شد به همت اداره‌كل تبليغات اسلامی استا‌ن‌ها انجام می‌شود.

وی اهدای جوايز برترين‌های مسابقات قرائت، حفظ و مفاهيم قرآن، اعطای جوائز به 270 نفر از منتخبان كلاس‌های تفسير قرآن به همراه اعطای مدارك تخصصی به حفاظ با امضای رئيس سازمان تبليغات اسلامی و وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی در اين ايام را از ديگر برنامه‌هايی اعلام كرد كه توسط استان‌ها انجام خواهد گرفت.

برگزاری 50 هزار محفل قرآنی در مدارس

قره‌شيخلو در پايان گفت: وزارت آموزش و پرورش نيز هم‌زمان با اجرای ويژه‌برنامه‌های سی و سومين سالگرد پيروزی انقلاب اسلامی در سراسر كشور از برگزاری 50 هزار محفل قرآنی در سطح مدارس خبر داده است.

يادآور می‌شود، شورای هماهنگی تبليغات اسلامی هر ساله در آستانه سالگرد پيروزی انقلاب اسلامی به برپايی نشست‌هايی خبری برای اعلام برنامه‌های كميته‌های تخصصی اين شورا اقدام می‌كند.


+ نوشته شده درپنجشنبه ششم بهمن ۱۳۹۰ساعت 0:21توسط سیدجعفر فاطمی نوش آبادی |

http://akharinmonji.persiangig.com/mahdi/monji90/top-News2.png

 

                             پذيرش دانشجوی كارشناسی‌ارشد در رشته «علوم قرآن و حديث» در دانشكده اصول‌الدين دزفول

معاون دانشجويی دانشكده اصول‌الدين شعبه دزفول از پذيرش دانشجو كارشناسی‌ارشد در رشته «علوم قرآن و حديث» از سال آينده در اين دانشكده خبر داد.

حجت‌الاسلام والمسلمين عليرضا حسين‌پور، معاون دانشجويی دانشكده اصول‌الدين شعبه دزفول با اعلام اين خبر كه وزارت علوم، تحقيقات و فن‌آوری با پذيرش 15 نفر از بانوان و 15 نفر از آقايان در مقطع كارشناسی‌ارشد در رشته «علوم قرآن و حديث» اين دانشكده موافقت كرده است، از علاقه‌مندان به ادامه تحصيل در اين رشته خواستار شد تا از طريق دفترچه آزمون كارشناسی‌ارشد اين شعبه را انتخاب كنند.

وی در ادامه افزود: خوابگاه و فضای آموزشی در اين شعبه مهيا است و از اساتيد مجرب دعوت به‌عمل آمده و در اين زمينه با تمام توان درحال پيگيری هستيم.

همچنين حسين‌پور از موافقت مسئولان وزارت علوم با ايجاد دوره‌های كارشناسی‌ارشد در رشته‌های فقه و حقوق و ادبيات عرب خبر داد و اعلام كرد: پس از دريافت كتبی موافقت‌نامه وزارت علوم، اقدامات لازم انجام خواهد شد.

وی در پايان تأكيد كرد: تمام تلاش ما ارتقای سطح علمی دانشكده بيش از پيش بوده و پيگير ايجاد دوره دكتری جهت سال‌های آتی در دانشكده اصول‌الدين دزفول هستيم.


+ نوشته شده درسه شنبه بیست و هفتم دی ۱۳۹۰ساعت 21:14توسط سیدجعفر فاطمی نوش آبادی |

http://akharinmonji.persiangig.com/mahdi/monji90/top-News2.png

 

                             راه‌اندازی و استقرار وب‌كيوسك‌های پاسخ‌گويی دينی در برج ميلاد تهران

با تفاهم مدير مركز پاسخ‌گويی به پرسش‌های دينی و مديرعامل برج ميلاد، قرار شد وب‌كيوسك‌های پاسخ‌گويی به پرسش‌های دينی در اين برج فعال شود.

به نقل از پايگاه اينترنتی دفتر تبليغات اسلامی حوزه علميه قم، كارشناسان و مربيان دفتر تبليغات اسلامی خراسان رضوی، از مراكز علمی و ديدنی تهران بازديد كردند. در اين اردو كه به همت فرهنگسرای كودك و آينده مشهد برگزار شد، 20 نفر از كارشناسان و مربيان دفتر تبليغات اسلامی و 10 نفر از مربيان كودك در حوزه شعر و تئاتر از فرهنگسرای كودك و آينده شركت كردند و از مراكزی از جمله برج ميلاد، كانون پرورش فكری تهران، برج آزادی و مركز آفرينش‌های هنری كانون پرورش فكری كودك و نوجوان بازديد كردند.

همچنين در بازديد از برج ميلاد هوشيار، مديرعامل برج ميلاد از كارشناسانی كه در حوزه دين در مباحث مربوط به كودك و نوجوان فعاليت می‌كنند، تقدير و تشكر كرد.

در گفت‌وگويی كه علی‌اكبر روحانی‌‌مقدم، مدير مركز پاسخ‌گويی به پرسش‌های دينی «ای پرسش» با هوشيار، مديرعامل برج ميلاد داشت، قرار شد با همكاری برج ميلاد وب كيوسك‌های پاسخ‌گويی به پرسش‌های دينی در اين برج فعال شود.

يادآور می‌شود، طرح راه‌اندازی اين وب كيوسك ها توسط مركز پاسخ‌گويی «ای پرسش» تهيه و برنامه‌ريزی شده و هم اكنون در برخی از مكان‌های فرهنگی مشهد مانند، اردوگاه ثامن‌الحج(ع)، دانشگاه فردوسی و حرم مطهر امام رضا(ع) فعال است.


+ نوشته شده درسه شنبه بیست و هفتم دی ۱۳۹۰ساعت 21:6توسط سیدجعفر فاطمی نوش آبادی |

http://akharinmonji.persiangig.com/mahdi/monji90/top-News2.png

 

                             راه‌اندازی 500 مركز ديجيتال در كانون‌های فرهنگی مساجد تا سال آينده

دبير ستاد عالی كانون‌های فرهنگی ـ هنری مساجد كشور اظهار كرد: تا پايان خردادماه سال‌ آينده، 500 مركز فرهنگی ـ ديجيتالی با همكاری مركز توسعه فناوری راه‌اندازی می‌شود.
حجت‌الاسلام و المسلمين حميدرضا ارباب‌سليمانی، دبير ستاد عالی كانون‌های فرهنگی ـ هنری مساجد

حجت‌الاسلام و المسلمين حميدرضا ارباب‌سليمانی، دبير ستاد عالی كانون‌های فرهنگی ـ هنری مساجد، در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا)، با اشاره به راه‌اندازی مراكز فرهنگی ديجيتالی با بيان اين مطلب اظهار كرد: با برنامه‌ريزی‌های انجام شده در اين مركز، مراكز فرهنگی ديجيتال با همكاری مركز توسعه فناوری را توسعه می‌بخشيم.

وی ادامه داد: در اين راستا 170 مركز راه‌اندازی شده است و سعی داريم در ادامه اين روند، تعداد مراكز فرهنگی ديجيتالی كانون‌های فرهنگی هنری مساجد را تا پايان خرداد سال آينده به 500 مركزافزايش دهيم.

دبير ستاد عالی كانون‌های فرهنگی ـ هنری مساجد تصريح كرد: افتتاحيه تعدادی از مراكز فرهنگی ـ ديجيتالی را طی ايام دهه فجر برگزار می‌كنيم.

وی عنوان كرد: راه‌اندازی كانون‌های فرهنگی ـ هنری روستايی و شهری را در دست اقدام داريم كه به زودی خبرهای خوشی در اين زمينه اعلام خواهيم كرد.


+ نوشته شده دردوشنبه بیست و ششم دی ۱۳۹۰ساعت 12:23توسط سیدجعفر فاطمی نوش آبادی |

http://akharinmonji.persiangig.com/mahdi/monji90/top-News2.png

 
جامع الفتاوا - ويژه تلفن همراه
مفاتيح الجنان - ويژه تلفن همراه
صحيفه سجاديه - ويژه تلفن همراه
ادعیه و زیارتنامه ها
نقشه مدینه منوره
 متن کامل قرآن
 به همراه ترجمه فارسی
خطبه غدیریه
مجموعه فیلمهای
 آموزش احکام-ویژه موبایل
دعای عهد
تعقیبات نمازهای یومیه

کلیه ی حقوق مادی و معنوی وبلاگ zolalevahy محفوظ می باشد.
طراحی شده توسط 
سید جعفر فاطمی نوش آبادی