وبلاگ تخصصی قرآن مجید                         زلال وحی وبلاگ تخصصی قرآنی-کتاب ماندگار

پرچم ایرانفارسی  -  Arabic  -  English

 

مقام معظم رهبري:
قرآنی شدن به این است که ملت با قرآن آمیخته بشود، به قرآن عمل کند، معرفت قرآنی را به طور کامل به دست بیاورد. ما امروز در دنیای اسلام این را کم داریم. اسم اسلام همه‌جا هست، تفاخر به اسلام همه جا هست،ُ ادعای مسلمانی همه جا هست، آنچه ما به آن نیاز داریم، ان آمیخته شدن به معارف قرآن و به عمل قرآن است، که این مسلمانی واقعی است. ما می‌خواهیم که ملت ما قرآن را بتوانند درک کنند و از آن استفاده کنند. هدف از همه‌ی این تشریفات و این مسابقه‌ها و این وقت گذرانی‌ها و این تشویق‌ها و این زحمت‌هایی که آقایان می‌کشند، هدف این است که ملت ما با قرآن آشنا بشوند. ما دوریم از قرآن، ما دوریم از قرآن. اگر یک ملتی با معرفت قرآنی آشنا بشود، بسیاری از کارها برای او آسان خواهد شد. حرکت برای او آسان خواهد شد. شما ملاحظه کنید، همین مقداری که ملت ما درهای قرآن را به روی خود باز کرد، که این به برکت انقلاب شد، ببینید چه تحولی در ملت ما به وجود آمد. ببینید چه عظمت و چه عزتی ملت ما پیدا کرد، به همین مقدار اندک حرکتی که به سمت قرآن کردیم. قرآن این جور است اگر حرکت به سمت قرآن به شکل کاملی انجام بگیرد. آن وقت این ملت همان چیزی خواهد شد که قرآن کریم خبر داده است. تاریخ را مسلمان‌ها عوض کردند به برکت قرآن.

                             برگشت بلاگفا

بالاخره مشکل بلاگفا حل شد.اما بسیاری از مطالب و آرشیو غنی وبلاگ زلال وحی بازنگشت. اما باز هم با تمام توان وبلاگ را به روز خواهم نمود و مطالب قبلی را نیز منتشرخواهم کرد.

به یاری  و حمایت همیشگی شما امیدوار و نیازمندم.     ایام بکام

http://fatemi.persiangig.com/1394/zolal/hazf.gif

لینک زلال وحی در سایت پیوندها

http://fatemi.persiangig.com/1394/zolal/tatil.gif


+ نوشته شده درشنبه ششم تیر ۱۳۹۴ساعت 19:2توسط سیدجعفر فاطمی نوش آبادی |

http://akharinmonji.persiangig.com/mahdi/monji90/top-News2.png

 

                             مسابقه وبلاگ​نویسی «عهد جاودان» تمدید شد

ویژه بانوان طلبه خوزستانی؛

مسابقه وبلاگ​نویسی «عهد جاودان» تمدید شد

%d9%85%d8%b3%d8%a7%d8%a8%d9%82%d9%87-%d9%88%d8%a8%d9%84%d8%a7%da%af%e2%80%8b%d9%86%d9%88%db%8c%d8%b3%db%8c-%c2%ab%d8%b9%d9%87%d8%af-%d8%ac%d8%a7%d9%88%d8%af%d8%a7%d9%86%c2%bb-%d8%aa%d9%85%d8%af%db%8c%d8%af-%d8%b4%d8%af

گروه اجتماعی: مسابقه وبلاگ​نویسی «عهد جاودان» بانوان طلبه خوزستان تا ۲۰ مهرماه جاری تمدید شد.

به گزارش خبرگزاری بین‌​المللی قرآن(ایکنا) از خوزستان، مسابقه وبلاگ​‌نویسی «عهد جاودان» که به‌مناسبت فرارسیدن اعیاد غدیر و قربان برای بانوان طلبه استان از سوی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم نمایندگی خوزستان برگزار شده بود، تمدید شد.

براساس این گزارش، طلاب علاقه‌​​مند تا 20 مهرماه مهلت دارند در این مسابقه که با محوریت «غدیر محمدی» و «دو گلدسته غدیر» برگزار شده است، شرکت کنند.

طلاب جهت شرکت در مسابقه نشانی وبلاگ و مشخصات خود را به نشانی الکترونیکی khz.dte@mailfa.com و یا از طریق سامانه پیامک 3000570560 ارسال کنند.

متقاضیان شرکت در مسابقه وبلاگ​نویسی «عهد جاودان» جهت کسب اطلاعات بیشتر می​‌توانند با واحد بانوان این دفتر به شماره؛ 35549508 الی 9 داخلی 6737 تماس حاصل کنند.


+ نوشته شده درشنبه یازدهم مهر ۱۳۹۴ساعت 22:23توسط سیدجعفر فاطمی نوش آبادی |

http://akharinmonji.persiangig.com/mahdi/monji90/top-News2.png

 

                             آیین‌نامه دهمین جشنواره «مدهامّتان» به استان‌ها ابلاغ شد/ شرایط ثبت‌نام

آیین‌نامه دهمین جشنواره «مدهامّتان» به استان‌ها ابلاغ شد/ شرایط ثبت‌نام

آیین‌نامه دهمین دوره جشنواره قرآنی «مدهامّتان» امروز به استان‌ها ابلاغ شد. بر اساس این آیین‌نامه، استان‌ها تا 20 شهریورماه باید زمان برگزاری این جشنواره را به دبیرخانه مرکزی اعلام کنند.

خبرگزاری فارس: آیین‌نامه دهمین جشنواره «مدهامّتان» به استان‌ها ابلاغ شد/ شرایط ثبت‌نام
 

بآیین‌نامه دهمین دوره جشنواره قرآنی «مدهامّتان» از امروز به استان‌ها اعلام شد.

این جشنواره امسال با تغییراتی در محتوا و آیین‌نامه، در رشته‌های حفظ، قرائت، ترتیل، اذان، صحت حمد و سوره و اذکار نماز، تفسیر قرآن و مفاهیم قرآن و نهج‌البلاغه در دو مرحله استانی و کشوری می‌شود البته رقابت‌ در رشته‌های صحت حمد و سوره و اذکار نماز و همچنین مفاهیم قرآن و نهج‌البلاغه تنها در مرحله استانی برگزار خواهد شد.

امسال برای نخستین‌بار این جشنواره در رشته حفظ کل قرآن برای خواهران در تمامی استان‌های کشور برگزار می‌شود.

اعضای کانون‌های مساجد که در دو دوره قبل جشنواره قرآنی «مدهامتّان» از برگزیدگان نبودند، می‌توانند از 20 شهریورماه با حضور در کانون‌ها مساجد استان‌ها در دهمین دوره این جشنواره قرآنی ثبت‌نام کنند.

شرایط سنی شرکت‌کنندگان در این جشنواره نیز امسال از 16 سال به 18 سال افزایش یافته است. همچنین رتبه‌های اول تا سوم در مسابقات بین‌المللی قرآن و نفرات اول تا پنجم مسابقات سراسری اوقاف در 2 سال اخیر نمی‌توانند در این جشنواره شرکت کنند.

به گزارش فارس، دهمین جشنواره قرآنی «مدهامّتان» 3 تا 6 آذرماه به میزبانی استان اصفهان برگزار می‌شود.


+ نوشته شده درشنبه سی و یکم مرداد ۱۳۹۴ساعت 14:44توسط سیدجعفر فاطمی نوش آبادی |

http://akharinmonji.persiangig.com/mahdi/monji90/top-News2.png

 

                             اپلیکیشین تعاملی «من محمد هستم» شهریورماه عرضه می‌شود

اپلیکیشین تعاملی «من محمد هستم» شهریورماه عرضه می‌شود

%d8%a7%d9%be%d9%84%db%8c%da%a9%db%8c%d8%b4%db%8c%d9%86-%d8%aa%d8%b9%d8%a7%d9%85%d9%84%db%8c-%c2%ab%d9%85%d9%86-%d9%85%d8%ad%d9%85%d8%af-%d9%87%d8%b3%d8%aa%d9%85%c2%bb-%d8%b4%d9%87%d8%b1%db%8c%d9%88%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%87-%d8%b9%d8%b1%d8%b6%d9%87-%d9%85%db%8c%e2%80%8c%d8%b4%d9%88%d8%af

گروه فضای مجازی: اپلیکیشن تعاملی «من محمد هستم» زندگی و سیره پیامبر اکرم(ص) در پاسخ به یاوه گویی ها و هتک حرمت های صورت گرفته توسط نشریات شیطانی و موهن اروپایی تولید شده است که شهریورماه عرضه خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، در پاسخ به یاوه‌گویی‌ها و هتک حرمت‌های صورت گرفته توسط نشریات شیطانی و موهن اروپایی، اپلیکیشن تعاملی «من محمد هستم» زندگی و سیره پیامبر اکرم (ص) در قالب داستان مصور انیمیشنی و تعاملی برای پلتفرم‌های اندروید است که به هفت زبان زنده دنیا ارائه می‌شود.

در شرایط کنونی جامعه جهانی که قدرت‌های استعماری، تمام قوای خود را برای ترویج اسلام‌هراسی و بازنمایی تصویری خشن و دروغین از اسلام و تشدید کینه‌ها و تعمیق شکاف‌ها به کار گرفته‌اند و در این بین از توهین به حریم پاک پیامبر رحمت و مهربانی نیز دریغ نورزیده‌اند، اپلیکیشن ویژه تبلت‌ها و تلفن همراه «من محمد هستم» در راستای معرفی شخصیت حقیقی پیامبر اسلام (ص) و پاسخگویی به فیلم‌ها و کاریکاتورهای موهن منتشر شده علیه آن حضرت و گام برداشتن در جهت عملی کردن توصیه رهبر معظم انقلاب به جوان اروپا و آمریکای شمالی مبنی بر «شناختی مستقیم و بی‌واسطه از دین اسلام از طریق قرآن و زندگی پیامبر بزرگ آن (ص) تولید شده است.

مخاطبان اصلی این اپلیکیشن تعاملی کودکان و نوجوانان سراسر جهان است.

سرفصل‌های اصلی این داستان شامل پیامبر و تعامل سازنده با سایر اقوام، پیامبر و آزادی بیان، پیامبر و مخالفت با تروریسم، پیامبر و دعوت به تفکر، پیامبر و امنیت بشریت، پیامبر و رفاه بشریت، پیامبر و ارزش‌های اخلاقی و پیامبر؛ رحمت برای بشریت است.
این بازی – انیمیشن مصور گویا شهریورماه امسال عرضه و رونمایی خواهد شد.

سازمان فضای مجازی سراج و حوزه هنری فارس از حامیان و همکاران استودیوی بازی‌سازی و سرگرمی‌های ایرانی اسلامی مهاد در تهیه این بازی – انیمیشن اندرویدی به شمار می‌روند.

کاربران برای دریافت اطلاعات بیشتر از این اپلیکیشن تعاملی می‌توانند به سایت MehadRasaneh.ir مراجعه کنند.


+ نوشته شده درجمعه سی ام مرداد ۱۳۹۴ساعت 12:20توسط سیدجعفر فاطمی نوش آبادی |

http://akharinmonji.persiangig.com/mahdi/monji90/top-News2.png

 

                             دومین جشنواره ملی ادبی ـ هنری حضرت شاهچراغ(ع) پایان یافت

با معرفی نفرات برگزیده؛

دومین جشنواره ملی ادبی ـ هنری حضرت شاهچراغ(ع) پایان یافت

%d8%af%d9%88%d9%85%db%8c%d9%86-%d8%ac%d8%b4%d9%86%d9%88%d8%a7%d8%b1%d9%87-%d9%85%d9%84%db%8c-%d8%a7%d8%af%d8%a8%db%8c-%d9%80-%d9%87%d9%86%d8%b1%db%8c-%d8%ad%d8%b6%d8%b1%d8%aa-%d8%b4%d8%a7%d9%87%da%86%d8%b1%d8%a7%d8%ba(%d8%b9)-%d9%be%d8%a7%db%8c%d8%a7%d9%86-%db%8c%d8%a7%d9%81%d8%aa

گروه هنر: مراسم اختتامیه و معرفی نفرات برگزیده دومین جشنواره ملی ادبی ـ هنری حضرت شاهچراغ(ع) با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی در حرم مطهر آن حضرت برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از فارس، مراسم اختتامیه و معرفی نفرات برگزیده دومین جشنواره ملی ادبی ـ هنری حضرت شاهچراغ(ع) عصر دیروز، 29 مرداد با حضور علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی در سالن ولایت حرم حضرت شاهچراغ(ع) برگزار شد.
این مراسم با تلاوت آیاتی چند از کلام‌الله مجید توسط حامد شاکرنژاد، قاری برتر جهان اسلام آغاز شد و در ادامه علی خواجه‌نژادیان، معاون تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان مقدس احمدی و محمدی(ع) سخنرانی کرد و گفت: بحمد الهی امسال حرکت بسیار خوبی در شورای اجتماعی کشور صورت گرفت و این جشنواره در آن شورا مصوب شد و تلاش بسیاری از نقاط مختلف کشور برای این جشنواره انجام شد.

اطلاع‌رسانی اخبار جشنواره به کشورهای دیگر
وی ادامه داد: همچنین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی اهل بیت(ع) نیز بستر اطلاع‌رسانی اخبار و انعکاس فعالیت‌های این جشنواره به کشورهای اسلامی دیگر را فراهم کردند.
بنا بر این گزارش، در ادامه این مراسم نیز سیداحمدرضا دستغیب، دبیر هیئت امنای آستان مقدس احمدی و محمدی(ع) به ارائه گزارشی از این جشنواره پرداخت و گفت: این جشنواره در سطح ملی و در 7 رشته شعر، داستان، عکس، گرافیک، فیلم، خوشنویسی و المان شهری و با زیرشاخه‌های آن مجموعاً در 20 رشته برگزار شده است.

مشارکت 4 هزار نفری هنرمندان سراسر کشور
وی با یادآوری اینکه این جشنواره از دی ماه سال گذشته آغاز به کار کرد، افزود:‌ فراخوان جشنواره از بهمن سال 93 اعلام شد که مهلت ارسال آثار تا 15 تیرماه سال جاری بود و در این مدت 4 هزار اثر از هنرمندان 30 استان کشور به دبیرخانه جشنواره ارسال شد.
عضو هیئت رئیسه مجلس با بیان اینکه 1200 اثر به مرحله نهایی جشنواره راه یافتند، گفت: در این جشنواره 130 نفر به‌عنوان نفرات برگزیده در رشته‌های مختلف معرفی و تقدیر خواهند شد.
به گزارش ایکنا، علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم ضمن قدردانی از برگزاری چنین جشنواره‌ای گفت: این کار لایق شیراز و فارس است که چنین اقدامی را در ساحت ادب و هنر انجام دهد چون اینجا منطقه پرآوازه‌ای از نظر تفکر، هنر و اندیشه است و در تاریخ گذشته همیشه جریان‌های مهم فکری از این منطقه سربر آورده است.
رئیس مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: استان فارس و شیراز شخصیت‌هایی دارد که برخی از تفکرات آن‌ها تأثیرات بنیادین در تفکرات انسان‌ها ایجاد کرد اعم از حافظ و ملاصدرا؛ چنانچه حافظ تحول در غزلسرایی و ملاصدرا در زمینه عقلانی تحول ایجاد کرد.

زمینه‌های بلوغ فکری جوانان فراهم شود
لاریجانی تأکید کرد: حق است که این همه ظرفیت‌ها را در شیراز قدر بدانیم و زمینه‌های بلوغ فکری در میان جوانان این سرزمین را گسترش دهیم و باید سپاسگزار باشیم که آستان شاهچراغ(ع) در کنار سایر خدماتی که انجام می‌دهد، چنین جشنواره ادبی ـ هنری را انجام داده و زمینه بلوغ استعدادهای جوان را فراهم کرده است.
یادآور می‌شود، پایان‌بخش این مراسم معرفی و تجلیل از نفرات برگزیده هر بخش و هر رشته با حضور داوران مربوطه بود.


+ نوشته شده درجمعه سی ام مرداد ۱۳۹۴ساعت 12:19توسط سیدجعفر فاطمی نوش آبادی |

http://akharinmonji.persiangig.com/mahdi/monji90/top-News2.png

 

                             جایگاه مساجد در قاره سبز + عکس

جایگاه مساجد در قاره سبز + عکس

%d8%ac%d8%a7%db%8c%da%af%d8%a7%d9%87-%d9%85%d8%b3%d8%a7%d8%ac%d8%af-%d8%af%d8%b1-%d9%82%d8%a7%d8%b1%d9%87-%d8%b3%d8%a8%d8%b2---%d8%b9%da%a9%d8%b3

گروه بین‌الملل: احداث مساجد در اروپا علاوه بر آن که به شناساندن چهره حقیقی اسلام کمک می‌کند، جایگزین مکان‌های نامناسب و محقری همچون انبارها و زیرزمین‌هایی می‌شود که در برخی نقاط اروپا از آن‌ها به ناچار به عنوان نمازخانه استفاده می‌شود.

به گزارش خبرگزاری بین المللی قرآن (ایکنا) به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی «worldbulletin.net»، «نقش و جایگاه مساجد در اروپا» عنوان مقاله‌ای است که چندی پیش به قلم «احمد کرازن»، عکاس و روزنامه‌نگار دانمارکی در پایگاه خبری «ورلد بولتن» منتشر گردید. به مناسبت روز جهانی مسجد برگردان اهم مطالب این مقاله در اختیار مخاطبان ایکنا قرار می گیرد.
اهمیت و جایگاه مساجد در اروپا از نقطه‌نظر جغرافیایی، اجتماعی، خداشناسی و زیبایی‌شناسی قابل بررسی است.
تاریخچه مساجد در اروپا به قرن‌ها پیش بازمی‌گردد، یعنی دوران قرون وسطی هنگامی که مسلمانان در اسپانیا ساکن بودند و پس از آن دوران امپراطوری عثمانی و مسلمانان ساکن شبه جزیره بالکان و همچنین مسلمانان تاتاری مقیم حوزه دریای بالتیک. ورود مهاجران و پناهندگان مسلمان از کشورهای اسلامی به اروپا نیز موجب پررنگ شدن جایگاه مساجد در عصر معاصر شده است.
مهندسان و معماران اروپایی، مساجد را در زمره زیباترین و شگفت‌انگیزترین آثار معماری جهان به شمار می‌آورند. این موضوع موجب شده تا به ارزش زیباشناختی میراث فرهنگی اروپا افزوده گردد. از سوی دیگر بسیار اهمیت دارد که بدانیم طراحی مساجد در اروپا در تناسب و هماهنگی با میراث فرهنگی این قاره بوده است.  
با تعریف معیارهایی برای ساخت مساجد و مناره‌ها می‌توان مساجد آینده را در میراث معماری کنونی جای داد و در نتیجه بهتر است به جای ممنوع کردن ساخت مسجد از پیشنهادها در این خصوص حمایت به عمل آورده شود. اگرچه که گنبد و مناره شرط لازم در احداث مسجد نیست، اما از این نظر که نماد هویتی جامعه مسلمان مهاجر اروپا محسوب می‌شود از درجه اهمیت برخوردار است و به جلوگیری از احساس بیگانگی فرهنگی کمک می‌کند.
ساخت مساجد عظیم در اروپا بیانگر یک اعتماد به نفس جدید در میان جمعیت مسلمان این قاره پس از دهه‌ها در سایه قرار گرفتن است. اما این موضوع با انتقادهایی همراه شده است. برخی در اروپا مخالف ساخت مسجد هستند، در حالی که اصل تحمل و احترام به تفاوت‌ها حکم می‌کند که مساجد می‌توانند علاوه بر محل مقدس برای به جا آوردن مناسک و شعائر دینی، مکانی برای تبادل فرهنگ و گفت‌وگوی ادیان نیز باشند. مساجد همچنین به معرفی چهره واقعی اسلام کمک می‌کنند و باعث می‌شود تا مسلمانان دیگر از انباری، زیرزمین و دیگر محیط‌های نامناسب برای ادای فریضه نماز رهایی یابند. مساجد در عین حال نمایانگر این حقیقت هستند که اسلام بخشی از هویت اروپا است.
چه ویژگی باعث می‌شود که بر ساختمانی نام مسجد اطلاق شود؟
پاسخ این پرسش از دیدگاه پروفسور عمر خطاب، طراح و معمار بسیار ساده است: دیواری که رو به سوی کعبه بنا شده باشد. معماری مسجد نیز تنها مستلزم چند شرط طراحی هنری است. دیگر این ذوق، قوه تخیل و خلاقیت آزاد معمار است که به یک مسجد شکل و محتوی می‌بخشد. مساجدی که امروزه در اروپا ساخته می‌شوند در عین حال که ارزش‌های محوری معماری سنتی در آن‌ها همچنان حفظ شده است از سبک نوین معماری غربی نیز بهره برده‌اند. برای مثال می‌توان به مسجد اعظم رم، مسجد پنتسبرگ در جنوب آلمان، مسجد بزرگ بازار مونیخ، مسجد سبز کمبریج در بریتانیا و مسجد کپنهاگ اشاره کرد. این مساجد دارای تنوع، تجدد، تحول بوده و گویای بازخوانی معماری سنتی اسلامی هستند. این مساجد به عنوان مکان‌های هویتی محسوب می‌شوند که در آن‌ها مسلمانان می‌توانند معنویت اسلامی را در یک فضای اروپایی تمرین و تجربه کنند.

%d8%ac%d8%a7%db%8c%da%af%d8%a7%d9%87-%d9%85%d8%b3%d8%a7%d8%ac%d8%af-%d8%af%d8%b1-%d9%82%d8%a7%d8%b1%d9%87-%d8%b3%d8%a8%d8%b2---%d8%b9%da%a9%d8%b3

مسجد شهر کوچک پنتسبرگ در جنوب آلمان که در مجاورت رشته کوه آلپ واقع است. این مسجد در سال 2005 و به دست «آلن جازرویچ» معمار بوسنیایی ساخته شد. در نمای آن خطاطی اسلامی موج می زند. در شب و زیر نور این مسجد جلوه باشکوهی به اطراف می‌بخشد.

%d8%ac%d8%a7%db%8c%da%af%d8%a7%d9%87-%d9%85%d8%b3%d8%a7%d8%ac%d8%af-%d8%af%d8%b1-%d9%82%d8%a7%d8%b1%d9%87-%d8%b3%d8%a8%d8%b2---%d8%b9%da%a9%d8%b3

این مسجد در سال 1979 در شهر وین پایتخت اتریش و توسط معماری به نام «ریچارد زیگفرید لوگنر» احداث شد.

%d8%ac%d8%a7%db%8c%da%af%d8%a7%d9%87-%d9%85%d8%b3%d8%a7%d8%ac%d8%af-%d8%af%d8%b1-%d9%82%d8%a7%d8%b1%d9%87-%d8%b3%d8%a8%d8%b2---%d8%b9%da%a9%d8%b3

مسجد ترک در شهر اولتن در سوئیس در نزدیکی کلیسای سنت گالوس قرار دارد. این آخرین مسجد احداثی بود که در دارای مناره است. در نوامبر 2009 در پی برگزاری یک رفراندوم ساخت مناره در سوئیس ممنوع گردید.

%d8%ac%d8%a7%db%8c%da%af%d8%a7%d9%87-%d9%85%d8%b3%d8%a7%d8%ac%d8%af-%d8%af%d8%b1-%d9%82%d8%a7%d8%b1%d9%87-%d8%b3%d8%a8%d8%b2---%d8%b9%da%a9%d8%b3

مسجدی در شهر نووگروداگ درکشور بلاروس. برای ساخت مسجد در این منطقه باید از چوب استفاده می‌شد و استفاده از آهن مختص به کلیسا بود. به همین دلیل مساجد چوبی به نمادی هویتی برای مسلمانان تاتاری تبدیل شده است.

%d8%ac%d8%a7%db%8c%da%af%d8%a7%d9%87-%d9%85%d8%b3%d8%a7%d8%ac%d8%af-%d8%af%d8%b1-%d9%82%d8%a7%d8%b1%d9%87-%d8%b3%d8%a8%d8%b2---%d8%b9%da%a9%d8%b3

نمازخانه مسجدی در روستای کتوریاسدسیمت توتوریو واقع در حومه شهر ویلنیوس پایتخت لیتوانی. نام این روستا به معنی «شهر 40 تارتار» است. نام این مسجد در سندی تاریخی مربوط به سال 1558 میلادی آورده شده است و از این روی قدیمی ترین مسجد لیتوانی محسوب می شود.

%d8%ac%d8%a7%db%8c%da%af%d8%a7%d9%87-%d9%85%d8%b3%d8%a7%d8%ac%d8%af-%d8%af%d8%b1-%d9%82%d8%a7%d8%b1%d9%87-%d8%b3%d8%a8%d8%b2---%d8%b9%da%a9%d8%b3

مسجد چوبی در شهر کروژنیانی در لهستان ساخته شده در سال 1871 به عنوان قدیمی‌ترین مسجد کشور.

%d8%ac%d8%a7%db%8c%da%af%d8%a7%d9%87-%d9%85%d8%b3%d8%a7%d8%ac%d8%af-%d8%af%d8%b1-%d9%82%d8%a7%d8%b1%d9%87-%d8%b3%d8%a8%d8%b2---%d8%b9%da%a9%d8%b3

نمای گنبد نخستین مسجد بزرگ احداثی در دانمارک با نام مرکز تمدن «حمد بن خلیفه» واقع در شهر کپنهاگ. معمار این مسجد که در سال 2014 ساخته شد، «متین آیدین» نام دارد.

%d8%ac%d8%a7%db%8c%da%af%d8%a7%d9%87-%d9%85%d8%b3%d8%a7%d8%ac%d8%af-%d8%af%d8%b1-%d9%82%d8%a7%d8%b1%d9%87-%d8%b3%d8%a8%d8%b2---%d8%b9%da%a9%d8%b3

نمای گنبد مسجد اعظم لیون در فرانسه که در سال 1948 احداث گردید. فرانسه با داشتن بالغ بر 6 میلیون مسلمان بزرگترین جامعه مسلمان را در اروپای غربی داراست.

%d8%ac%d8%a7%db%8c%da%af%d8%a7%d9%87-%d9%85%d8%b3%d8%a7%d8%ac%d8%af-%d8%af%d8%b1-%d9%82%d8%a7%d8%b1%d9%87-%d8%b3%d8%a8%d8%b2---%d8%b9%da%a9%d8%b3

مرکز اسلامی ـ فرهنگی ایتالیا. این مسجد که در شهر رم قرار دارد با همکاری 23 کشور اسلامی احداث شد. 3 معمار در ساخت آن مشارکت داشتند: پائولو پروتوگسی، ویتوریو جیگلیوتی و سامی موسوی. در هنگام ساخت این مسجد مشاجره‌ای میان سازنده آن و مقامات دولتی بر سر ارتفاع مناره صورت گرفت مبنی بر این که ارتفاع مناره نباید بلندتر از کلیسای سنت پیتر رم ساخته می‌شد.

%d8%ac%d8%a7%db%8c%da%af%d8%a7%d9%87-%d9%85%d8%b3%d8%a7%d8%ac%d8%af-%d8%af%d8%b1-%d9%82%d8%a7%d8%b1%d9%87-%d8%b3%d8%a8%d8%b2---%d8%b9%da%a9%d8%b3

مسجدی در شهر پالرمو در سیسیل ایتالیا. نام این شهر از اسم عربی «بالارم» نشأت گرفته است. «ابن حوقل» جهانگرد مشهور عرب در سال 973 میلادی در سفرنامه خود از این شهر که زمانی یک امارت عربی بود با نام «شهر 300 مسجدی» یاد کرده است. این مسجد در جنگ دوم جهانی یه شدت آسیب دید.

%d8%ac%d8%a7%db%8c%da%af%d8%a7%d9%87-%d9%85%d8%b3%d8%a7%d8%ac%d8%af-%d8%af%d8%b1-%d9%82%d8%a7%d8%b1%d9%87-%d8%b3%d8%a8%d8%b2---%d8%b9%da%a9%d8%b3

مسجد لوس اندلس در شهر کوردوبا در اسپانیا. قدمت این شهر به قبل از امپراتوری روم برمی گردد. پس از پیروزی مسلمانان کوردوبا پایتخت اندلس به مرکزی برای آموزش و تبادل علم و اندیشه تبدیل شد. اندلس جز چند مکان معدود در اروپا است که اقامه اذان در مکان‌های عمومی مجاز است.

%d8%ac%d8%a7%db%8c%da%af%d8%a7%d9%87-%d9%85%d8%b3%d8%a7%d8%ac%d8%af-%d8%af%d8%b1-%d9%82%d8%a7%d8%b1%d9%87-%d8%b3%d8%a8%d8%b2---%d8%b9%da%a9%d8%b3

نمازخانه مسجد پاشا در شهر تتوو در مقدونیه. این مسجد که در اواخر قرن 15 میلادی بنا گردید با تزئینات داخلی و خارجی نمونه کامل از هنر و معماری دوران عثمانی است. این مسجد در قرن 17 در آتش سوخت و در نیمه دوم قرن 19 به دستور عبدالرحمان پاشا از نو بنا گردید.

%d8%ac%d8%a7%db%8c%da%af%d8%a7%d9%87-%d9%85%d8%b3%d8%a7%d8%ac%d8%af-%d8%af%d8%b1-%d9%82%d8%a7%d8%b1%d9%87-%d8%b3%d8%a8%d8%b2---%d8%b9%da%a9%d8%b3

نمارخانه مسجد جبل الطارق واقع در جنوب سواحل اسپانیا.

%d8%ac%d8%a7%db%8c%da%af%d8%a7%d9%87-%d9%85%d8%b3%d8%a7%d8%ac%d8%af-%d8%af%d8%b1-%d9%82%d8%a7%d8%b1%d9%87-%d8%b3%d8%a8%d8%b2---%d8%b9%da%a9%d8%b3

مسجد عمربن خطاب در شهر برلین پایتخت آلمان


+ نوشته شده درپنجشنبه بیست و نهم مرداد ۱۳۹۴ساعت 21:14توسط سیدجعفر فاطمی نوش آبادی |

http://akharinmonji.persiangig.com/mahdi/monji90/top-News2.png

 

                             تمدید مهلت نام‌نویسی مسابقات سراسری قرآن کریم/ میزبانان ۴ دوره مسابقات اعلام شدند

تمدید مهلت نام‌نویسی مسابقات سراسری قرآن کریم/ میزبانان ۴ دوره مسابقات اعلام شدند

مهلت نام‌نویسی در سی‌وهشتمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم تا ۱۴ شهریور‌ماه تمدید شد.
خبرگزاری فارس: تمدید مهلت نام‌نویسی مسابقات سراسری قرآن کریم/ میزبانان ۴ دوره مسابقات اعلام شدند

به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری فارس؛ مهلت نام‌نویسی در سی‌وهشتمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم تمدید شد.


دانلوددانلوددانلوددانلوددانلوددانلوددانلود24 مرداد‌ماه پایان نام‌نویسی این دوره از رقابت‌ها بود که این مهلت تا 14 شهریور‌ماه 1394 تمدید شد.

به گزارش فارس مرحله شهرستانی مسابقات قرار بود از امروز تا 14 شهریور برگزار شود که با این تمدید مهلت نام‌نویسی زمان‌بندی مسابقات با تغییراتی روبرو خواهد شد.

طبق اعلام رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف مرحله کشوری مسابقات امسال آذر‌ماه 1394 به میزبانی کرمانشاه و مسابقات سه سال آینده هم در استان‌های گیلان، آذربایجان غربی و مرکزی برگزار خواهد شد.


+ نوشته شده دریکشنبه بیست و پنجم مرداد ۱۳۹۴ساعت 21:30توسط سیدجعفر فاطمی نوش آبادی |

http://akharinmonji.persiangig.com/mahdi/monji90/top-News2.png

 

                             جشنواره قرآنی «آیات» با محوریت طرح 1449 برگزار می‌شود

امیرنیا به فارس خبر داد
جشنواره قرآنی «آیات» با محوریت طرح 1449 برگزار می‌شود

ﻣﺪﯾﺮ ﮐﻞ ﺩﻓﺘﺮ ﺗﺒﻠﯿﻎ ﻭ ﺗﺮﻭﯾﺞ ﻣﻌﺎﻭﻧﺖ ﻗﺮﺁﻥ ﻭ عترت ارشاد به لزوم مشارکت با طرح فراگیر «1449؛ قرآن کتاب زندگی» اشاره کرد و گفت: سومین جشنواره قرآنی «آیات» برای توسعه و ثمردهی این طرح با محوریت سوره مبارکه «یس» برگزار می‌شود.

خبرگزاری فارس: جشنواره قرآنی «آیات» با محوریت طرح 1449 برگزار می‌شود
 

«اصغر امیرنیا» ﻣﺪﯾﺮ ﮐﻞ ﺩﻓﺘﺮ ﺗﺒﻠﯿﻎ ﻭ ﺗﺮﻭﯾﺞ ﻣﻌﺎﻭﻧﺖ ﻗﺮﺁﻥ ﻭ ﻋﺘﺮﺕ ﻭﺯﺍﺭﺕ ﻓﺮﻫﻨﮓ ﻭ ﺍﺭﺷﺎﺩ ﺍﺳﻼﻣﯽ  با اشاره به برگزاری جشنواره قرآنی «آیات» در 11 رشته، گفت: سومین دوره این جشنواره در 11 رشته‌ مختلف همچون تئاتر، وبلاگ‌نویسی، آوا و نغمات، تصویرسازی، نگارگری، نقاشی پیش‌بینی شده که قرار است توسط استان‌های منتخب برگزار شود.

وی با بیان اینکه جشنواره «آیات» با رویکرد توسعه قرآن و عترت برپا می‌شود، افزود: امسال طرح فراگیر «1449؛ قرآن کتاب زندگی» با محوریت سوره مبارکه «یس» برگزار می‌شود بر همین اساس ما نیز اولویت آثار جشنواره قرآنی «آیات» را به معرفی سوره مبارکه «یس» اختصاص دادیم تا علاوه بر هم‌افزایی دستگاه‌ها شاهد ثمردهی و توسعه این طرح باشیم و بتوانیم به اهداف متعالی برسیم.

امیرنیا با اشاره به زمان اعلام فراخوان رشته‌های جشنواره قرآنی «آیات» گفت: سعی داریم تا نیمه شهریورماه فراخوان تمامی رشته‌های این جشنواره را اعلام کنیم تا علاقه‌مندان بتوانند برای تولید آثار دست به کار شوند.

به گزارش فارس، سومین دوره جشنواره قرآنی «آیات» قرار بود در زمان تصدی حجت‌الاسلام حمید محمدی در معاونت قرآن و عترت ارشاد برگزار شود؛ سال گذشته نیز متولیان امر از برپایی این جشنوراه خبر داده بودند اما به دلیل کمبود بودجه این جشنواره قرآنی برگزار نشد تا اینکه با برنامه‌ریزی‌های مسئولان سومین دوره جشنواره قرآنی «آیات» با تغییراتی در رشته‌ها و محتوا در هفته‌های اخیر کار خود را با انتشار فراخوان رشته وبلاگ‌نویسی آغاز کرد.


+ نوشته شده دریکشنبه بیست و پنجم مرداد ۱۳۹۴ساعت 21:29توسط سیدجعفر فاطمی نوش آبادی |

http://akharinmonji.persiangig.com/mahdi/monji90/top-News2.png

 

                             «اشخاص و شاخص‌ها در قرآن کریم» به چاپ دوم رسید

«اشخاص و شاخص‌ها در قرآن کریم» به چاپ دوم رسید

کتاب «اشخاص و شاخص‏‌ها در قرآن کریم»، نوشته حجت الاسلام و المسلمین سید فتاح مرتضوی از سوی دفتر نشر معارف به چاپ دوم رسید.

خبرگزاری فارس: «اشخاص و شاخص‌ها در قرآن کریم» به چاپ دوم رسید
 

به گزارش  فارس، در قرآن کریم بیش از یک‏صد اسم شخص یا قوم، مانند ابراهیم، نوح، عاد، ابی‌‏لهب و... آمده که به دو دسته قابل تقسیم است: یک دسته کسانی هستند که رفتاری مثبت‏ دارند، از این رو مورد تأیید خدای متعال هستند. دوم پیامبران بزرگانی چون، نوح، ابراهیم، موسی، عیسی، یوسف، یونس(علیهم السلام) و محمد(ص) و یا اشخاص صالحی چون لقمان، همسر فرعون، حضرت مریم(علیها السلام) و مانند ایشان. دسته دیگر کسانی هستند که دارای رفتار منفی بوده و مورد مذمّت خدای سبحان قرار دارند، آنان کسانی هستند که جریان کفر، شرک و استکبار را رهبری می‏‌کنند، از قبیل نمرود، فرعون و کسانی که در برابر پیامبران الهی با لجاجت تمـام ایستـادگی می‏کردند و مانع فعالیّت آنان بودند، از قبیل قوم نوح، عاد و ثمود.

از آنجایی که قرآن، کتاب نور و بصیرت، عهده دار هدایت مردم تا روز قیامت است، سعی نویسنده در کتاب «اشخاص و شاخص‏‌ها در قرآن کریم» بر آن است که تا رفتارهای تمام، اشخاص مطرح شده در قرآن را به دقّت بررسی کرده و شاخصه های رفتاری آنان را پیش روی مخاطبان قرار دهد. این کتاب گامی برای آشنایی بیشتر با معارف و اسوه‏‌های قرآنی است.

چاپ دوم کتاب «اشخاص و شاخص‌‏ها در قرآن کریم»، در 288 صفحه، قطع رقعی، تیراژ 5000 نسخه و قیمت 8000 تومان به جامعه فرهنگی و دینی عرضه شده است. دفتر نشر معارف در زمینه مباحث قرآنی تاکنون کتابهای «علوم قرآنی» (استاد یوسفی غروی)، «بررسی تطبیقی قرآن و کتاب مقدس»(استاد عباس نیکزاد)، «قرآن شناسی» (مجموعه پرسشها و پاسخها/ جلد پنجم/ استاد صالح قنادی)، «مهارت‌های زندگی خانوادگی در آیینه آیات و روایات»(خانم آیت اللهی)، «لحظه‌های اجابت: نگرشی قرآنی درباره جایگاه و اهمیت نماز» (استاد حمید ملکی)، «گفتمان قرآنی: وسیله» (استاد صالح قنادی)، «امامت در قرآن» (آیت الله محسن اراکی)، «امام علی(ع) در قرآن» (علی آل کاظمی)، «شبهات جدید قرآنی: تأملی در نظرات دکتر سروش درباره قرآن» (استاد محمدعلی رضایی اصفهانی)، «گزیده علوم قرآنی» (استاد سید علی کمالی دزفولی)، «نگاهی دیگر به تاریخ در قرآن» (دکتر دانش کیا)، «آیات وحیانی، پندارهای شیطانی» (علی کاظمی)، «قرآن و چگونگی پاسخگویی به نیازهای زمان» (دکتر ابراهیم کلانتری)، «گلواژه‌هایی از قرآن و احادیث اخلاقی و اجتماعی» (استاد عالمی نژاد مازندرانی) و... را منتشر کرده است.

***

برای تهیه کتابهای «اشخاص و شاخص‌ها در قرآن کریم» و دیگر آثار دفتر نشر معارف می‌توان از طریق سایت پاتوق کتاب: ketabroom.ir یا دفتر مرکزی نشر معارف قم (02537740004) یا از طریق فروشگاههای پاتوق کتاب تهران (تلفن 88911212)، پاتوق کتاب قم (تلفن 37735451) و دیگر مراکز توزیع محصولات فرهنگی اقدام کرد.


+ نوشته شده دریکشنبه بیست و پنجم مرداد ۱۳۹۴ساعت 21:27توسط سیدجعفر فاطمی نوش آبادی |

http://akharinmonji.persiangig.com/mahdi/monji90/top-News2.png

 

                             مسابقه فیلم کوتاه «اربعین» برگزار می‌شود

به همت معاونت قرآن و عترت ارشاد
مسابقه فیلم کوتاه «اربعین» برگزار می‌شود

ﻣﺪﯾﺮ ﮐﻞ ﺩﻓﺘﺮ ﺗﺒﻠﯿﻎ ﻭ ﺗﺮﻭﯾﺞ ﻣﻌﺎﻭﻧﺖ ﻗﺮﺁﻥ ﻭ ﻋﺘﺮﺕ ارشاد از برپایی مسابقه فیلم کوتاه «اربعین» خبر داد و گفت: این مسابقات در محرم سال جاری برگزار می‌شود.

خبرگزاری فارس: مسابقه فیلم کوتاه «اربعین» برگزار می‌شود
 

«اصغر امیرنیا» ﻣﺪﯾﺮ ﮐﻞ ﺩﻓﺘﺮ ﺗﺒﻠﯿﻎ ﻭ ﺗﺮﻭﯾﺞ ﻣﻌﺎﻭﻧﺖ ﻗﺮﺁﻥ ﻭ ﻋﺘﺮﺕ ﻭﺯﺍﺭﺕ ﻓﺮﻫﻨﮓ ﻭ ﺍﺭﺷﺎﺩ ﺍﺳﻼﻣﯽ  با اشاره به واقعه اربعین و خیل عظیم عاشقان اباعبدالله(ع)، اظهار داشت: پس از سقوط صدام پیاده‌روی اربعین بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفت به طوری که در این روز میلیون‌ها عاشق امام حسین(ع) با پای پیاده از نجف تا کربلا به زیارت آن حضرت می‌آیند.

وی با بیان اینکه سال گذشته نزدیک به 20 میلیون عاشق اهل‌بیت(ع) این مسیر را طی کردند، افزود: بسیاری از مردم عراق همواره منتظر این روز هستند تا علاوه بر اموال، خانه خود را نیز برای زائران امام حسین(ع) مهیا سازند. در مسیر پیاده‌روی افراد از هیچ کوششی برای راحتی زائران دریغ نمی‌کنند و سعی دارند ثوابی از این حرکت ببرند.

امیرنیا با اشاره به برگزاری نمایشگاه عکس اربعین در سال گذشته، افزود: در این نمایشگاه که سال گذشته در 5 استان برگزار شد، عکس‌های مختلفی از پیاده‌روی اربعین و همچنین عکس‌های خاطره‌انگیز از برنامه های این روز در معرض نمایش قرار گرفته بود.

ﻣﺪﯾﺮ ﮐﻞ ﺩﻓﺘﺮ ﺗﺒﻠﯿﻎ ﻭ ﺗﺮﻭﯾﺞ ﻣﻌﺎﻭﻧﺖ ﻗﺮﺁﻥ ﻭ ﻋﺘﺮﺕ ﻭﺯﺍﺭﺕ ﻓﺮﻫﻨﮓ ﻭ ﺍﺭﺷﺎﺩ ﺍﺳﻼﻣﯽ با بیان اینکه امسال در نظر داریم مسابقه فیلم کوتاه اربعین برگزار کنیم، گفت: این مسابقه در دو بخش فیلم از پیاده‌روی اربعین در عراق و فیلم‌های هیأت‌های داخل کشور در این روز برگزار می‌شود.

وی هدف از برگزاری این مسابقه را نشان دادن اتحاد و همدلی بین مسلمانان عنوان کرد و افزود: با توجه به اینکه بارگاه ملکوتی امام رضا(ع) در مشهد مقدس است ما برگزاری این مسابقات را به استان خراسان رضوی سپردیم تا از این طریق پیوند شیعیان را مستحکم‌تر کنیم.

امیرنیا درباره زمان برگزاری مسابقه فیلم کوتاه «اربعین» خاطر نشان کرد: این مسابقات در محرم سال جاری برگزار می‌شود به همین جهت سعی داریم تا اواخر تابستان فراخوان این مسابقه را اعلام کنیم.


+ نوشته شده دریکشنبه بیست و پنجم مرداد ۱۳۹۴ساعت 21:26توسط سیدجعفر فاطمی نوش آبادی |

http://akharinmonji.persiangig.com/mahdi/monji90/top-News2.png

 

                             معرفی برترین رسانه قرآنی کشور/ رونمایی از 3 نرم‌افزار قرآنی

در دهه کرامت صورت می‌گیرد
معرفی برترین رسانه قرآنی کشور/ رونمایی از 3 نرم‌افزار قرآنی

برترین رسانه‌های مکتوب و دیجیتال قرآنی کشور و برگزیدگان جشنواره «اتقان» که به همت اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور از اردیبهشت‌ماه سال جاری آغاز شده بود، طی همایشی همزمان با دهه کرامت معرفی می‌شود.

خبرگزاری فارس: معرفی برترین رسانه قرآنی کشور/ رونمایی از 3 نرم‌افزار قرآنی
 

جشنواره انتخاب برترین رسانه مکتوب و دیجیتال قرآنی کشور باهدف گردآوری آثار و محصولات رسانه‌ای مکتوب و دیجیتال کشور شامل مؤسسات، نهادها و فعالان قرآنی کشور برای نخستین‌بار به‌صورت متمرکز با هدف سنجش فعالیت‌های رسانه‌ای قرآنی کشور و تقدیر از برترین‌های فضای مجازی و مکتوب رسانه‌ای در حوزه قرآن طراحی و اجرا شد.

برگزاری جشنواره اتقان در 4 محور اصلی

 جشنواره اتقان در چهار محور «نشریات مکتوب» شامل:  رسانه‌های مکتوب، خبرنامه‌های مؤسسات، بولتن‌های خبری قرآنی نهادهای قرآنی و دیگر نهادها، گاه‌نامه‌های مناسبتی مرتبط با قرآن و عترت و سایر منشورات مکتوب، بخش «وب‌سایت‌های برتر آموزشی قرآن» شامل: وب‌سایت‌های برتر آموزش قرائت، وب‌سایت‌های آموزش حفظ، وب‌سایت‌های دارای محتوای آموزش عمومی و حاوی اطلاعات جامع کاربران، وب‌سایت‌های ارائه‌دهنده خدمات جامع آموزش مجازی قرآنی، بخش «صفحات شخصی با محتوی کلی قرآنی» شامل: صفحات شخصی شامل خاطرات و تجربیات قرآنی، فتو بلاگ‌های مرتبط با فعالیت‌های قرآنی، صفحات اینستاگرام، نرم‌افزارهای مشابه با محتوای تبلیغی و ترویجی قرآن کریم و همچنین «نرم‌افزارهای قرآنی اعم از آموزشی، تبلیغی و ترویجی» شامل: نرم‌افزارهای آموزشی تولیدشده توسط مؤسسات قرآنی، نرم‌افزارهای تلفن همراه قرآنی کشور و سایر نرم‌افزارهای با محتوای قرآنی، برگزار شد.

تقدیر از برترین‌ها در دهه کرامت

لازم به ذکر است، از نفرات اول تا سوم برگزیدگان هر بخش از این جشنواره در مراسمی که با مشارکت رادیو قرآن برگزار می‌شود، تجلیل خواهد شد.

رونمایی از سه نرم افزار قرآنی تولید اتحادیه

همچنین در این همایش از جدیدترین نسخه نرم‌افزارهای آندرویدی تولیدی توسط اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت ازجمله «نرم‌افزار جامع مؤسسات قرآنی سراسر کشور»، «نرم‌افزار گنجینه نور» و «نرم‌افزار حیات طیبه» رونمایی می‌شود.


+ نوشته شده دریکشنبه بیست و پنجم مرداد ۱۳۹۴ساعت 21:23توسط سیدجعفر فاطمی نوش آبادی |

http://akharinmonji.persiangig.com/mahdi/monji90/top-News2.png

 

                             رشته‌های جشنواره قرآنی «آیات» افزایش یافت

رشته‌های جشنواره قرآنی «آیات» افزایش یافت

سومین جشنواره قرآنی «آیات» که قرار بود در 6 رشته برگزار شود، با تدابیر مسئولان به 11 رشته افزایش یافت.

خبرگزاری فارس: رشته‌های جشنواره قرآنی «آیات» افزایش یافت
 

 سومین جشنواره «آیات» با انتشار فراخوان رشته وبلاگ نویسی از سوی استان آذربایجان شرقی آغاز شد. پس از آن سایر استان‌های مجری جشنواره آیات اقدام به برنامه‌ریزی برای برپایی این جشنواره ملی کردند.

«اصغر امیرنیا» ﻣﺪﯾﺮ ﮐﻞ ﺩﻓﺘﺮ ﺗﺒﻠﯿﻎ ﻭ ﺗﺮﻭﯾﺞ ﻣﻌﺎﻭﻧﺖ ﻗﺮﺁﻥ ﻭ ﻋﺘﺮﺕ ﻭﺯﺍﺭﺕ ﻓﺮﻫﻨﮓ ﻭ ﺍﺭﺷﺎﺩ ﺍﺳﻼﻣﯽ در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری فارس با اشاره به برگزاری جشنواره قرآنی «آیات» گفت: در نظر داشتیم این جشنواره را در 6 رشته برگزار کنیم اما با توجه به صرفه‌جوی‌ها و حمایت نهادها رشته‌های جشنواره قرآنی‌‌«آیات» به 11 رشته افزایش یافت.

وی به رشته‌های مصوب سومین جشنواره قرآنی «آیات» اشاره کرد و افزود: فراخوان رشته «وبلاگ‌نویسی» در استان آذربایجان شرقی منتشر شد که پس از بررسی‌ها قرار شد رشته «آوا و نغمات» نیز به این استان سپرده شود.

امیرنیا خاطر نشان کرد: برگزاری رشته‌های «پوستر و گرافیک» در زنجان، «تئاتر» در گلستان، «فیلم‌کوتاه، مستند و انیمیشن» در بوشهر، «تصویرسازی» در همدان، «نقاشی» در خوزستان، «شعر و داستان» در خراسان رضوی، «نگارگری، تهذیب» و «نقاشی‌خط» در اصفهان و «کودک و نوجوان» در قشم قطعی شده و قرار است به زودی فراخوان این جشنواره‌ها منتشر شود.


+ نوشته شده درچهارشنبه بیست و یکم مرداد ۱۳۹۴ساعت 22:35توسط سیدجعفر فاطمی نوش آبادی |

http://akharinmonji.persiangig.com/mahdi/monji90/top-News2.png

 

                             آیین‌نامه اجرایی مسابقات مختلف سازمان اوقاف منتشر شد

آیین‌نامه اجرایی مسابقات مختلف سازمان اوقاف منتشر شد

آیین‌نامه‌های اجرایی مسابقات مختلف سازمان اوقاف توسط مرکز امور قرآنی این سازمان منتشر شد.

خبرگزاری فارس: آیین‌نامه اجرایی مسابقات مختلف سازمان اوقاف منتشر شد
 

 آیین‌نامه اجرایی مسابقات قرآن، تواشیح، ابتهال و اذان به همراه مسابقات مفاهیم قرآن کریم از سوی مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه منتشر شد.

علاقه‌مندان می‌توانند این آیین‌نامه‌ها را از طریق پیوند‌های زیر دریافت کنند.

آیین‌نامه مسابقات قرآن سال 1394

آیین‌نامه بخش اذان، ابتهال، دعا خوانی، مدیحه سرایی و همخوانی قرآن

آیین‌نامه بخش مفاهیم


+ نوشته شده درسه شنبه بیستم مرداد ۱۳۹۴ساعت 11:33توسط سیدجعفر فاطمی نوش آبادی |

http://akharinmonji.persiangig.com/mahdi/monji90/top-News2.png

 

                             برخى از ويژگى‌هاى مورد انتظار از مؤمنان در كلام امام صادق (علیه السلام)

برخى از ويژگى‌هاى مورد انتظار از مؤمنان در كلام امام صادق (علیه السلام)

 

حضرت صادق عليه السلام ششمين پيشواى شيعيان جهان در 17 ربيع الاول سال 83 ه . ق در مدينه منوره ديده به جهان گشود .

پدر بزرگوارش حضرت امام محمد باقر عليه السلام و مادر گرامى‌اش‌ام فروه، دختر قاسم بن محمد بن ابى‌بكر مى‌باشد . اسم آن حضرت جعفر و كنيه‌اش ابو عبدالله و ابو اسماعيل و القاب شريفش صادق، صابر، فاضل و طاهر است (1) .


امامت آن حضرت كه همزمان با شهادت پدر ارجمندش از سال 114 شروع شد، با حكومت 5 تن از خلفاى اموى و عباسى به ترتيب هشام بن عبدالملك (نهمين خليفه اموى)، ابراهيم بن وليد (دهمين خليفه اموى) و مروان بن محمد آخرين خليفه اموى (126- 132) و عبد الله سفاح (اولين خليفه عباسى) و ابوجعفر منصور دوانيقى (دومين خليفه عباسى) مصادف بود . آن بزرگوار در 25 شوال سال 148 ه . ق در سن 65 سالگى توسط منصور دوانيقى مسموم شد، در مدينه منوره به شهادت رسيد و در قبرستان بقيع به خاك سپرده شد .


امام صادق عليه السلام در مدت 34 سال امامت پربركت‌خويش نقش شايسته‌اى در گسترش فرهنگ حياتبخش اسلام انجام داد . آن حضرت با استفاده از فرصت‌بدست آمده در عصر خويش (درگيرى و نزاع ميان بنى اميه و بنى عباس) وسيعترين دانشگاه اسلامى را پى‌ريزى نمود; در دانشگاه آن حضرت حدود چهار هزار نفر شاگرد پرورش يافتند كه برخى از آنان از رهبران فكرى تشيع به شمار مى‌آيند . هشام بن حكم، عبد الله بن ابى جعفر، هشام بن سالم، محمد بن مسلم، مفضل بن عمر و جابر بن حيان از آن جمله‌اند .


كوفه يكى از مهم‌ترين كانون‌هاى تجمع پرورش يافتگان دانشگاه جعفرى عليه السلام بود . حسن بن على بن زياد وشاء كه از شاگردان امام رضا عليه السلام است نقل مى‌كند كه: در مسجد كوفه 900 نفر استاد حديث مشاهده كردم كه همگى از جعفر بن محمد عليه السلام حديث نقل مى‌كردند (2) . در مكتب آن حضرت نه تنها شيعيان بلكه غير شيعيان نيز حضور مى‌يافتند . پيشوايان چهارگانه اهل سنت‌با واسطه يا مستقيما از امام صادق عليه السلام بهره برده‌اند .


آن حضرت شاگردان خويش را بر اساس ذوق و استعداد آنان تقسيم نموده و در همان رشته تشويق و تعليم مى‌نمود . و اين گونه بود كه مكتب تشيع در اثر تلاش‌هاى فرهنگى امام صادق عليه السلام به صورت چشم‌گيرى گسترش يافت و به اكثر قلمروهاى اسلامى رسيد و بسيارى از مسلمانان در آن دوران طلايى به مكتب اهل بيت عليهم السلام گرويدند .


آن حضرت با استفاده از وضعيت موجود وكلاى متعددى را در مناطق مختلف مستقر نمود و توسط پرورش يافتگان مكتب خويش دستور العمل‌هاى فردى، اخلاقى و اجتماعى را به مسلمانان آموزش داد و مكتب اهل بيت عليهم السلام را با زيباترين و محكمترين دلائل به جهان اسلام معرفى نمود .


رهنمودهاى راهگشاى آن حضرت در زمينه‌هاى سلوك فردى و اجتماعى، معاشرت با ديگران، برخورد با نسل نو و جوانان، مسائل حقوقى، آداب ازدواج، موضعگيرى در مقابل حكومت‌ها و سياستمداران زمان، آموزه‌هاى علمى، تربيتى، پزشكى و ده‌ها موضوع ديگر، زينت‌بخش صفحات زندگى آن حضرت و برگ زرينى در تاريخ شيعه مى‌باشد . در اين نوشتار گزيده‌اى از سخنان آن حضرت را در بيان ويژگى‌هاى مورد انتظار از شيعيان و مؤمنان حقيقى گرد آورده و به علاقمندان حضرتش تقديم مى‌داريم . بديهى است كه اين‌ها همه ويژگى‌ها و صفات پيروان اهل بيت عليهم السلام نيست و بيان همه آن‌ها نيازمند يك كتاب مستقل مى‌باشد .

 

استقامت و پايدارى

بدون ترديد پشتكار و پايدارى در راه هدف، از عوامل پيروزى و توفيق انسان به شمار مى‌رود . كسانى در زندگى به خواسته‌ها و آرزوهاى خود نائل گشته‌اند كه در راه آن نهايت تلاش و استقامت را نموده‌اند . امام صادق عليه السلام يكى از مهم‌ترين نشانه‌هاى شيعه را استقامت در راه حق مى‌داند و رسيدن به سعادت حقيقى را در گرو اين خصيصه پسنديده قلمداد مى‌كند و مى‌فرمايد: «لو ان شيعتنا استقاموا لصافحتهم الملائكة ولاظلهم الغمام ولاشرقوا نهارا ولاكلوا من فوقهم ومن تحت ارجلهم، ولما سالوا الله شيئا الا اعطاهم (3) ; اگر شيعيان ما در راه حق استقامت ورزند فرشتگان آسمان با آنان دست مى‌دهند، ابرها [ى رحمت] بر سر آنان سايه مى‌افكنند و سيمايشان همانند روز روشن مى‌درخشد و از زمين و آسمان روزى مى‌خورند و هيچ خواسته‌اى از خداوند نخواهند داشت مگر اينكه خداى متعال به آنان عطا مى‌كند .»

عظمت نفس و دورى از ذلت

شخصيت هركس در گرو عزت نفس اوست . انسان به عزت نفس و تكريم شخصيت از همه چيز حتى از آب و غذا بيشتر نيازمند است، چرا كه رنج گرسنگى و تشنگى برطرف مى‌شود اما تحقير شخصيت و آزردگى روح و روان به اين سادگى رفع نمى‌شود و چه بسا كه تا آخر عمر انسان را بيازارد . خداوند متعال انسان را عزيز آفريده و هيچگاه به او اجازه تحقير ديگران و يا شخصيت‌خويش را نداده است . اين سخن در مورد پيروان مكتب تشيع از اهميت ويژه‌اى برخوردار است .

آنان طبق رهنمود امام صادق عليه السلام هيچگاه نبايد خود را ذليل كنند، بلكه بايد از كارهاى تحقيرآميز و ذلت آور اجتناب نمايند . آن حضرت شيعيان را از كسالت، تنبلى، دست درازى به سوى ديگران، طمع كارى، زياده‌طلبى و ساير امور ذلت‌آور مبرا مى‌داند و مى‌فرمايد: «شيعتنا لا يهرون هرير الكلب ولا يطمعون طمع الغراب . . . ولا يسالون لنا مبغضا ولو ماتوا جوعا (4) ; شيعيان ما [از فرط ذلت] همانند سگ زوزه نمى‌كشند و مانند كلاغ طمع نمى‌كنند . . . آنان هيچگاه به سوى دشمنان ما دست [ذلت] دراز نمى‌كنند گرچه از گرسنگى بميرند .»

خداوند متعال نيز تن دادن به كارهاى ذلت‌آور را از صفات منافقين شمرده و عزت را منحصر به ذات خويش مى‌داند: «بشر المنافقين بان لهم عذابا اليما الذين يتخذون الكافرين اولياء من دون المؤمنين ايبتغون عندهم العزة فان العزة لله جميعا» (5) ; «به منافقان بشارت ده كه عذاب دردناكى در انتظار آن‌هاست . همان‌ها كه كافران را بجاى مؤمنان دوست‌خود انتخاب مى‌كنند .

آيا عزت [و آبرو] را نزد آنان مى‌جويند با اينكه همه عزت‌ها از آن خداست؟»

زهد و ساده‌زيستى

از آنجا كه دلبستگى به دنيا و تعلقات آن مانع رسيدن به كمال حقيقى است، نيك مردان الهى هميشه زهد و قناعت را در متن برنامه خود دارند و ساده‌زيستى، بى‌پيرايگى و پرهيز از جلوه‌هاى دنيوى و دل نبستن به مظاهر دنيا و زرق و برق آن از شاخص‌ترين ويژگى‌هاى آنان است . مطمئنا آنان اين شيوه پسنديده رااز زندگى پيامبران، اولياء الهى و عالمان عارف آموخته‌اند .

پيروان حقيقى اهل بيت عليهم السلام خصلت زيباى زهد و ساده زيستى را از آن گراميان آموخته و اين سخن گهربار امام صادق عليه السلام را هميشه آويزه گوش خود دارند كه فرمود: «ان احببت ان تجاور الجليل فى داره وتسكن الفردوس فى جواره فلتهن عليك الدنيا واجعل الموت نصب عينك ولا تدخر شيئا لغد واعلم ان لك ما قدمت وعليك ما اخرت (6) ; اگر دوست دارى كه در درگاه الهى با خداوند متعال همنشين شوى و در بهشت در جوار حضرت باريتعالى مسكن گزينى، بايد دنيا [و مظاهر آن] در نظر تو خوار باشد و مرگ را هميشه نصب العين خود قرار بده و براى خود چيزى ذخيره نكن و بدان آنچه قبلا [از اعمال صالح ] تقديم داشته‌اى به حال تو سودمند خواهد بود و از كارهاى نيك كه انجام آن را به تاخير انداخته‌اى ضرر خواهى كرد .»

تلاش براى اصلاح ديگران

از جمله ويژگى‌هاى مورد انتظار براى شيعيان راستين، هدايت و اصلاح افراد منحرف به طريق صحيح مى‌باشد . آنان نه تنها خود راه حقيقت مى‌پيمايند بلكه از اعماق جان خويش دوست دارند ديگران هم ، چنين باشند . پيروان اهل بيت عليهم السلام تنها بدنبال نجات خويش نيستند بلكه شب و روز در انديشه اصلاح و راهنمايى گمراهان و آلودگان به انواع انحرافات مى‌باشند . آنان با الهام از رهنمودهاى پيشواى ششم عليه السلام با بكارگيرى شيوه‌هاى صحيح و پسنديده به اصلاح افراد مى‌پردازند و با اخلاق نيك در جذب گنه كاران تلاش مى‌كنند و اين كلام زيباى رئيس مذهب جعفرى را هيچگاه فراموش نمى‌كنند كه فرمود: «لا تقل فى المذنبين من اهل دعوتكم الا خيرا، واستكينوا الى الله فى توفيقهم وسلوا التوبة لهم (7) ; در مورد هم‌كيشان بدكار خود جز خوبى [و نيكى] چيزى نگو و از خداوند توفيق هدايت و توبه آنان را بخواهيد .»


سيره امام صادق عليه السلام نيز در اين رابطه مى‌تواند راهگشاى شيعيان باشد . آن حضرت هنگامى كه متوجه شد، شقرانى (8) (فردى گنه‌كار و شرابخوار) نمى‌تواند از دربار منصور دوانيقى سهم خود را دريافت كند، به آنجا رفت و سهم شقرانى را گرفت و به وى تسليم نمود . آن حضرت هنگام پرداخت وجه به شقرانى با لحنى ملاطفت‌آميز و مهربان، خطاى وى را به او گوشزد كرده و فرمود: كار خوب از هر كسى خوب است ولى از تو بواسطه انتسابى كه به ما اهل بيت دارى خوبتر و زيباتر است و كار بد از هر كسى بد است، ولى از تو به خاطر همين انتساب، زشت‌تر و قبيح‌تر است .

امام صادق عليه السلام اين جمله را فرمود و گذشت . شقرانى با شنيدن اين جمله دانست كه امام از سر او و گناهش آگاه است و از اينكه امام با اين حال به يارى او شتافته و ابراز محبت نمود و با رفتارى كاملا منطقى و پسنديده وى را به گناهش متوجه ساخت، شديدا نزد وجدان خود شرمسار گشت و خود را ملامت نمود (9) .

امانت و صداقت

از مهم‌ترين و بارزترين ويژگى‌هاى مورد انتظار براى شيعيان و مؤمنان، دو صفت والاى امانتدارى و راستگويى است . اين دو خصلت آنچنان اهميت دارد كه اساس نظم و انسجام و آرامش هر جامعه‌اى را مى‌توان با تقويت و ترويج آن دو در ميان افراد جامعه پى‌ريزى نمود و مشكلات را حل كرد و سعادت جوامع را تظمين نمود . امام صادق عليه السلام گذشته از توصيه‌هايى كلى به عموم شيعيان در اين رابطه، به برخى از يارانش در اين مورد پيام ويژه مى‌فرستاد . اهتمام آن حضرت به ترويج و احياى اين دو ويژگى انسانى واخلاقى در ميان شيعيان، جايگاه آن‌ها را در ميان تمام صفات پسنديده و فضائل اخلاقى روشن مى‌سازد .


امام صادق عليه السلام به ابى كهمس فرمود: «اذا اتيت عبد الله فاقراه السلام وقل له: ان جعفر بن محمد يقول لك: انظر ما بلغ به على عند رسول الله صلى الله عليه و آله فالزمه، فان عليا عليه السلام انما بلغ ما بلغ به عند رسول الله صلى الله عليه و آله بصدق الحديث واداء الامانة (10) ; هرگاه پيش عبدالله [بن ابى يعفور] رفتى، سلام [مرا] به او برسان و بگو: جعفر بن محمد به تو مى‌گويد: دقت كن در آن چيزى كه به وسيله آن على عليه السلام در محضر رسول خدا صلى الله عليه و آله سرافراز شد [و او را به آن مقامات عالى رساند . ] پس [تو هم ] آن‌ها را براى خودت لازم بدان [و رفتار خويش را با آن اوصاف زيبا بياراى]، مطمئنا على عليه السلام با راستگويى و امانتدارى در نزد پيامبر صلى الله عليه و آله به آن درجه و عظمت رسيد .»


حضرت امام خمينى رحمه الله در شرح اين حديث مى‌فرمايد: «هان! اى عزيز! تفكر كن در اين حديث‌شريف! بين مقام صدق لهجه و رد امانت تا كجاست كه على بن ابى طالب عليهما السلام را بدان مقام بلند رسانيد . از اين حديث معلوم مى‌شود كه رسول خدا صلى الله عليه و آله اين دو صفت را از هر چيز بيشتر دوست مى‌داشتند كه در بين تمام صفات كماليه مولى عليه السلام اين دو او را مقرب كرده است و بدان مقام ارجمند رسانده است . جناب صادق عليه السلام نيز در بين تمام افعال و اوصاف، اين امر را كه در نظر مباركشان خيلى اهميت داشته، به ابن ابى يعفور كه مخلص و جان نثار آن بزرگوار بوده پيغام داده و سفارش فرموده به ملازمت آن‌ها . (11) »


حضرت صادق عليه السلام در حديث ديگرى اهميت اين دو صفت را چنين بيان مى‌دارد: «لا تنظروا الى طول ركوع الرجل وسجوده فان ذلك شى‌ء اعتاده، فلو تركه استوحش لذلك ولكن انظروا الى صدق حديثه واداء امانته (12) ; به طول ركوع و سجود شخص ننگريد زيرا به آن عادت كرده و اگر ترك كند به خاطر آن وحشت مى‌كند، بلكه به راستى گفتار و امانتدارى او بنگريد .»


آرى شيعه راستين را با عبادت و اطاعت‌هاى ظاهرى نمى‌توان شناخت‌بلكه بايد در عرصه امتحان، راستى و امانتدارى او ثابت‌شود . چه بسا افرادى كه با انجام عبادت‌هاى سنگين و اعمال طولانى و ريايى، خود را مؤمن و پيرو اهل بيت عليهم السلام قلمداد مى‌كنند، اما در مقام راستى و امانتدارى نمى‌توانند از عهده آن برآمده و مغلوب شيطان مى‌شوند .

 

ولايت پذيرى

يكى ديگر از ويژگى‌هاى شيعيان از منظر حضرت صادق عليه السلام پذيرش ولايت و رهبرى امامان معصوم عليهم السلام به عنوان تداوم رسالت نبوى صلى الله عليه و آله مى‌باشد . شيعه حقيقى آنچنان به ولايت اهل بيت عليهم السلام دلبسته است كه شادى و حزن، خوشى و ناخوشى و تمام لذائذ و شدائد زندگى را با ولايت و محبت ائمه اطهار عليهم السلام پيوند مى‌زند . محبت اهل بيت عليهم السلام آنچنان در جان و دل وى رسوخ كرده كه تمام گفتار، رفتار و كردار او با ملاك‌ها و معيارهاى اهل بيت عليهم السلام سنجيده مى‌شود و آنان به عنوان حجت‌شرعى براى او هستند .


امام صادق عليه السلام فرمود: «رحم الله شيعتنا خلقوا من فاضل طينتنا وعجنوا بماء ولايتنا يحزنون لحزننا ويفرحون لفرحنا (13) ; خداوند شيعيان ما را رحمت كند كه از زيادى سرشت ما آفريده شده‌اند و با آب ولايت ما عجين گشته‌اند . آنان به خاطر اندوه [و غصه‌هاى] ما غمناك مى‌شوند و با شادى ما شاد مى‌گردند .»


امام صادق عليه السلام علاوه بر سفارش‌هاى مكرر به ولايت پذيرى پيروان خويش، در مكتب تربيتى خويش شيعيانى ولايى تربيت نموده و آنان را به اين كار تشويق مى‌كرد .


داستان ذيل بيانگر اين حقيقت است:


عبدالله بن ابى يعفور يكى از شيعيان مخلص و فداكار است كه در پذيرش ولايت ائمه اطهار عليهم السلام اسوه‌اى كامل و نمونه‌اى بارز براى تمام شيعيان مى‌باشد .

او با همه عظمت علمى و موقعيت اجتماعى كه در ميان قوم خود داشت، در برابر فرمان امام عليه السلام تسليم محض بود .

در اين مورد داستان مشهورى از وى نقل شده كه نهايت اخلاص و اطاعت وى را از ائمه اطهار عليهم السلام نشان مى‌دهد .

وى روزى در حضور پيشواى ششم عليه السلام نشسته بود و از وجود حضرتش بهره‌مند مى‌شد .

عبدالله، ضمن ارائه سخنانى به امام عليه السلام كلامى را اظهار نمود كه مورد عنايت‌حضرت قرار گرفت . اين سخن وى كه از عمق جان و منتهاى ايمان وى ريشه مى‌گرفت مى‌تواند درسى زيبا و الگويى مناسب براى تمام پيروان و دوستداران اهل بيت عليهم السلام باشد .


او به امام صادق عليه السلام عرضه داشت: «والله لو فلقت رمانة بنصفين فقلت هذا حرام وهذا حلال لشهدت ان الذى قلت‌حلال، حلال; وان الذى قلت‌حرام، حرام; فقال: رحمك الله، رحمك الله (14) ; سوگند به خدا! اگر انارى را از وسط دو نصف كنى و بفرمايى كه نصف آن حلال و نصف ديگرش حرام است، مطمئنا گواهى خواهم داد كه: آنچه را گفتى حلال، حلال است و آن نصفى را كه فرمودى حرام، حرام است [و هيچگونه چون و چرا نخواهم كرد . ] امام صادق عليه السلام فرمود: خدا تو را رحمت كند، خدا تو را رحمت كند .»

 

شهرت گريزى

مؤمن و شيعه واقعى بر اين باور است كه كار و عمل انسان بايد براى جلب رضايت‌حضرت حق باشد و به غير از اين عمل وى ارزش حقيقى نخواهد داشت . كسانى كه براى خوشايند ديگران و جلب رضايت آنان - كه در مسير حق نيستند - تلاش مى‌كنند، كارى بيهوده و عبث انجام مى‌دهند . اساسا خودپرستى با خداپرستى در تضاد است .

از منظر امام صادق عليه السلام عمل ريايى كه براى خشنودى خداوند متعال نبوده و تنها براى ارضاى نفس و يا خوشايند ديگران انجام مى‌گيرد، نزد خداوند عالم پشيزى ارزش ندارد . آن وجود گرامى در يك سخن بليغ فرمود: «كل البر مقبول الا ما كان رئاء (15) ; تمام نيكى‌ها پذيرفته مى‌شود مگر اعمالى كه بخاطر ريا [و نشان دادن به ديگران] انجام گرفته باشد .»


پيشواى ششم در توضيح سخن خويش به عبدالله بن جندب (16) مى‌فرمايد: «لا تتصدق على اعين الناس ليزكوك، فانك ان فعلت ذلك فقد استوفيت اجرك، ولكن اذا اعطيت‌ بيمينك فلا تطلع عليها شمالك (17) ; هيچگاه صدقه [و كارهاى نيك] را جلو چشم مردم انجام مده به قصد اينكه تو را [مردى] پاكيزه انگارند، كه اگر به اين [سخن] عمل كنى اجر و پاداش خود را به نحو كامل دريافت‌خواهى كرد، ولى [به خاطر داشته باش] كه اگر با دست راست‌خود بخشش مى‌كنى دست چپ خود را مطلع نساز . (18) »

 

رسيدگى به خانواده

توسعه دادن به زندگى خانوادگى و خوشرفتارى با اعضاى خانواده يكى ديگر از ويژگى‌هاى مورد انتظار براى مؤمن و شيعه كامل مى‌باشد . پيرو حقيقى امام صادق عليه السلام هيچگاه نسبت‌به خانواده‌خود، تنگ نظر، سخت گير و بدرفتار نيست . او تلاش مى‌كند كه به نحو شايسته‌اى با همسر و فرزندان خود معاشرت نمايد و در صورت امكان به رفاه و امور معيشتى خانواده گسترش دهد .


امام صادق عليه السلام مى‌فرمايد: «ان عيال المرء اسراءه فمن انعم الله عليه نعمة فليوسع على اسرائه فان لم يفعل اوشك ان تزول تلك النعمة (19) ; اعضاى خانواده يك مرد [همانند اسير اويند . پس هر كسى كه خداوند متعال نعمتى به او عطا كند، بايد به خانواده [و زيردستان] خود گشايشى در زندگى ايجاد كند كه اگر چنين نكند ممكن است اين نعمت از دست او خارج شود .»


در روايتى ديگر امام صادق عليه السلام شيعيان را به خوشرفتارى با خانواده سفارش نموده و آنرا موجب طولانى شدن عمر مى‌داند و مى‌فرمايد: «من حسن بره فى اهل بيته زيد فى عمره (20) ; هر كس با خانواده خود خوشرفتارى نمايد عمرش طولانى خواهد شد .»

 

رعايت ادب در معاشرت با ديگران

ادب و مواظبت ‌بر فضائل اخلاقى از بزرگترين سرمايه‌هاى معنوى براى هر انسان محسوب مى‌شود .


انسان با رعايت آداب اخلاقى و اجتماعى جايگاه خود را در جامعه تحكيم بخشيده و دل‌ها را به سوى خود جذب مى‌كند . دوست و دشمن، افراد با ادب را ستوده و از اعماق جان به آنان به ديده احترام مى‌نگرند .


امام صادق عليه السلام رعايت اصول اخلاقى و توجه به آداب انسانى را از ويژگى‌هاى مكتب تشيع دانسته و آن را بر شيعيان راستين امرى ضرورى و لازم مى‌شمارد و مى‌فرمايد: «ليس منا من لم يوقر كبيرنا ولم يرحم صغيرنا (21) ; شيعه ما نيست كسى كه بزرگترها را احترام نكند و به كوچكترها ترحم ننمايد .»

 

هميارى با برادران دينى

تعاون و هميارى در بين پيروان اهل بيت عليهم السلام گذشته از اينكه موجب نزديكى دل‌ها و ايجاد انس و محبت مى‌شود، از مهم‌ترين عوامل اقتدار و تحكيم ارتباط در ميان آنان مى‌باشد .


آنان با كنار گذاشتن اختلاف نظرها و سليقه‌هاى مختلف و احترام به همديگر در پيشبرد و نشر فرهنگ اهل بيت عليهم السلام نهايت‌سعى خود را مبذول مى‌دارند . شيعيان حقيقى با دورى از هواى نفس و رد خواست‌هاى شيطانى مخالفين مكتب متعالى تشيع، با همديگر مانوس شده و در راه ترويج معارف اسلامى و آموزه‌هاى اهل بيت عليهم السلام تلاش مى‌كنند .

امام صادق عليه السلام در اين مورد به يكى از ياران خود مى‌فرمايد: «بلغ معاشر شيعتنا وقل لهم: لا تذهبن بكم المذاهب، فوالله لا تنال ولايتنا الا بالورع والاجتهاد فى الدنيا ومواساة الاخوان فى الله (22) ; به شيعيان ما برسان و بگو: مبادا گروه‌ها [ى منحرف ] شما را اغفال كنند، به خدا سوگند! به ولايت ما اهل بيت نمى‌توان رسيد مگر با تقوى و تلاش در دنيا و همكارى با برادران دينى در راه خدا .»

 

دورى از مجالس گناه

يكى از عوامل تاثير گذار در روح و روان انسان محيط اطراف اوست . عوامل انحرافى از جمله محفل‌هاى آلوده و اجتماعات ضد ارزشى كه افراد گنهكار و فاسد آن‌ها مى‌گردانند، تاثيرات فراوانى را در افراد شركت كننده باقى مى‌گذارد و آنان خواهى نخواهى همرنگ با اهل فسق و فجور و معصيت مى‌شوند .


بدين جهت امام صادق عليه السلام مؤمنين را از شركت در اين محافل نهى كرده و آنان را از رفتن به چنين مكان‌هايى برحذر مى‌دارد، مگر اينكه براى تغيير وضعيت موجود باشد . آن حضرت مى‌فرمايد: «لا ينبغى للمؤمن ان يجلس مجلسا يعصى الله فيه ولا يقدر على تغييره (23) ; براى مؤمن شايسته نيست كه در مجلسى بنشيند كه در آن معصيت‌خداوند انجام مى‌شود و او توانايى تغيير آن را ندارد .»

 

استفاده از فرصت‌ها

فرصت‌هاى بدست آمده در زندگى كم است و سريعا از دست انسان خارج مى‌شود . انسان موفق كسى است كه از هر فرصت‌بدست آمده - گرچه كوتاه مدت باشد - براى رسيدن به هدف خويش بهره گيرد . پيشواى ششم در اين زمينه به پيروان خود فرمود: «من انتظر عاجلة الفرصة مؤاجلة الاستقصاء سلبته الايام فرصته، لان من شان الايام السلب وسبيل الزمن الفوت (24) ; هر كس [در فرصت‌هاى بدست آمده كه كوتاه و گذرا هستند] به انتظار فرصت‌هاى كاملترى در آينده بنشيند، روزگار آن فرصت [كوتاه] را نيز از او خواهد گرفت; چرا كه عادت روزگار سلب [فرصت‌ها] و روش زمانه از دست رفتن است .»

 

تلاوت قرآن

قرآن كلام الهى، و جلوه‌اى از قدرت و علم و حكمت پروردگار است و آيات نورانى آن نشانگر عظمت‌خداوند متعال مى‌باشد . قرآن برنامه زندگى يك مسلمان و معارف آن گنجينه‌اى بى‌پايان است . قرآن عهدنامه‌اى ميان خداوند و مردم مى‌باشد .


امام صادق عليه السلام با اشاره به اين عهدنامه گرانبها، به مسلمانان سفارش مى‌كند كه هر روز پنجاه آيه از اين كتاب را تلاوت كنند: «القرآن عهد الله الى خلقه، فقد ينبغى للمرء المسلم ان ينظر فى عهده وان يقرء منه فى كل يوم خمسين آية (25) ; قرآن عهدنامه خداوند متعال به انسان‌ها مى‌باشد، براى مسلمان شايسته است كه به اين عهدنامه بنگرد و در هر روز پنجاه آيه از آن را تلاوت كند .»


آن حضرت در سخن ديگرى به كيفيت تلاوت و آداب قرائت قرآن پرداخته و فرمود: «عليكم بالقرآن! فما وجدتم آية نجابها من كان قبلكم فاعملوا به، وما وجدتموه هلك من كان قبلكم فاجتنبوه (26) ; بر شما باد تلاوت قرآن، پس هر آيه‌اى يافتيد كه كسانى قبل از شما [با عمل به آن ] نجات يافته‌اند، شما هم به آن عمل كنيد و هر آيه‌اى را مشاهده كرديد كه بيانگر عوامل هلاكت [و نابودى ] پيشينيان است، شما هم از آن [عوامل ] پرهيز كنيد .»

 

 

 

پي نوشت :

1) كشف الغمه فى معرفة الائمه، ج‌2، ص‌154 .
2) رجال نجاشى، ص‌39 .
3) تحف العقول، ص‌302 .
4) همان، ص‌303; از آنجايى كه هرير به معناى پارس كردن سگ به روى ميهمان نيز آمده است، مى‌توان از اين حديث صفت ديگرى را براى شيعيان برشمرد و آن پرخاش نكردن و عصبانى نشدن در معاشرت‌هاست .
5) نساء/138 و 139 .
6) تحف العقول، ص‌304 .
7) همان .
8) وى از فرزندان صالح شقرانى يكى از اصحاب رسول الله صلى الله عليه و آله مى‌باشد . صالح در اوايل برده بود كه پيامبر صلى الله عليه و آله آزادش نمود، بدين جهت‌بعنوان آزاده شده پيامبر لقب گرفت .
9) بحار الانوار، ج‌47، ص‌349; داستان راستان، ص‌152 .
10) اصول كافى، كتاب الايمان والكفر، باب الصدق و اداء الامانة، حديث 5 .
11) چهل حديث، امام خمينى رحمه الله، ص‌477 .
12) كافى، ج 2، ص 105 .
13) شجره طوبى، ج‌1، ص‌3 .
14) رجال كشى، ص 249 .
15) تحف العقول، ص‌303 .
16) عبدالله بن جندب بجلى كوفى مردى جليل القدر، مورد اعتماد ائمه اطهار عليهم السلام و همنشين امام باقر، امام صادق، امام كاظم و حضرت رضا عليهم السلام بود . عبدالله كه شخصيتى فقيه، محدث و اهل عبادت بود، از طرف امام كاظم و امام رضا عليهما السلام سمت وكالت را به عهده داشت . بعد از فوت وى على بن مهزيار جانشين وى گرديد .
17) تحف العقول، ص‌305 .
18) اين سخن كنايه از نهايت پنهان كارى در انجام كارهاى نيك مى‌باشد .
19) - كشف الغمه، ج‌2، ص‌207 .
20) همان، ص‌208 .
21) بحار الانوار، ج‌75، ص‌138 .
22) تحف العقول، ص‌303 .
23) وسائل الشيعه، ج‌11، ص‌503 .
24) بحار الانوار، ج‌78، ص‌268 .
25) كافى، ج 2، ص 609 .
26) وسائل الشيعه، ج‌4 .

منبع: گنجینه معرفت


+ نوشته شده درسه شنبه بیستم مرداد ۱۳۹۴ساعت 11:24توسط سیدجعفر فاطمی نوش آبادی |

http://akharinmonji.persiangig.com/mahdi/monji90/top-News2.png

 

                             آموزش تدبر در جزء 30 قرآن در طرح «تقرب»/ آخرین مهلت ثبت‌نام؛ پایان مرداد

آموزش تدبر در جزء 30 قرآن در طرح «تقرب»/ آخرین مهلت ثبت‌نام؛ پایان مرداد

طرح ملی «تقرب» با رویکرد آموزش تدبر در جزء 30 قرآن کریم به همت اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور و با همکاری مؤسسه تدبر در قرآن و سیره برگزار می‌شود. مهلت ثبت‌نام در این طرح تا پایان مردادماه ادامه دارد.

خبرگزاری فارس: آموزش تدبر در جزء 30 قرآن در طرح «تقرب»/ آخرین مهلت ثبت‌نام؛ پایان مرداد
 

آموزش غیرحضوری تدبر در جزء 30 قرآن کریم تحت عنوان طرح ملی «تقرب» توسط اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور و با همکاری کارشناسان مؤسسه فرهنگی تدبر در قرآن و سیره به‌صورت مجازی طراحی و برنامه‌ریزی‌شده است.

آشنایی با تدبر در آیات 37 سوره از سوره‌های قرآن کریم، آشنایی با مبادی و مبانی تدبر در قرآن، انس روزافزون با قرآن کریم، افزایش بهره‌وری و فهم آیات قرآن کریم برای عموم مردم  را می‌توان از اهداف این طرح برشمرد.

دارا بودن حداقل مدرک تحصیلی دیپلم، حداقل 16 سال سن و همچنین توانایی صحیح خوانی قرآن کریم ازجمله شرایط عمومی شرکت‌کنندگان در این دوره است.

همچنین در پایان دوره از داوطلبان آزمون تستی غیرحضوری و بر مبنای محتوای بسته‌های آموزشی اخذ خواهد شد، این آزمون از طریق آدرس ایمیل ثبت‌شده در فرم ثبت‌نام صورت می‌گیرد.

ثبت‌نام این دوره از روز 30 تیرماه آغازشده و تا پایان مردادماه سال جاری ادامه خواهد داشت، همچنین دوره آموزشی نیز از اول مردادماه آغاز شده است که طی آن هر فرد از زمان ثبت‌نام به مدت 45 روز فرصت دارد خود را برای آزمون پایانی آماده سازد. به‌عبارت‌دیگر، محدودیتی برای اخذ آزمون هماهنگ در روز و موعد مقرر وجود ندارد و متقاضیان از زمان آغاز فرآیند ثبت‌نام به مدت 45 روز این دوره غیرحضوری را خواهند گذراند.

شایان ذکر است، تمامی مراحل آموزش و آزمون طرح ملی تقرب با محوریت تدبر در جزء 30 قرآن کریم، به‌صورت مجازی و ثبت‌نام دوره از دو طریق ارسال عدد 14 به سامانه پیام کوتاه موسسه تدبر در قرآن و سیره به شماره (30005915) و یا تکمیل فرم ثبت‌نام در پورتال مدیریت اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت به نشانی: www.etghan.ir صورت می‌گیرد.

علاقه‌مندان پس از ثبت‌نام در این طرح از راه‌های یادشده، بسته آموزشی طرح را شامل درس‌نامه تدبر در قرآن جزء 30 و 4 حلقه لوح فشرده تدبر ترتیبی جزء 30 اثر حجت‌الاسلام‌ محمدحسین الهی‌زاده را از طریق پست دریافت خواهند کرد.

این دوره به‌صورت کاملاً رایگان برگزار خواهد شد و تنها هزینه ارسال پستی بسته‌های آموزشی از متقاضیان دریافت می‌شود.

حداقل نمره قبولی این آزمون 12 است و در صورت عدم احراز امتیاز قبولی، متقاضیان تا یک نوبت مجاز به تکرار آزمون خواهند بود، رتبه‌بندی گواهی‌نامه فراگیران نیز، بر اساس امتیاز اخذشده صورت می‌گیرد.

در پایان دوره 45 روزه این طرح گواهینامه دوره آموزش غیرحضوری تدبر در قرآن کریم و مورد تأیید اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان رضوی، اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور و مؤسسه تدبر در قرآن و سیره صادر می‌شود.

در این طرح ملی که تمامی مراحل آن به‌صورت غیرحضوری برگزار می‌شود، شورای توسعه فرهنگ قرآنی، سازمان قرآن و عترت بسیج تهران بزرگ، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، آستان قدس رضوی و مرکز مدیریت حوزه علمیه خراسان مشارکت دارند. همچنین در ادامه طرح ملی تقرب، قوه قضاییه نیز به مشارکت‌کنندگان در این طرح ملی پیوست.

متقاضیان می‌توانند جهت رفع ابهامات و سؤالات خود از طریق سایت مؤسسه (قسمت ارسال پرسش) یا سامانه پیامکی (30005915) یا تماس با شماره (05138536771-05138542218) اقدام کنند.


+ نوشته شده دردوشنبه نوزدهم مرداد ۱۳۹۴ساعت 11:21توسط سیدجعفر فاطمی نوش آبادی |

http://akharinmonji.persiangig.com/mahdi/monji90/top-News2.png

 

                             برگزیدگان بخش آوایی مسابقات قرآن آموزش و پرورش معرفی شدند

ساعاتی پیش در مشهد
برگزیدگان بخش آوایی مسابقات قرآن آموزش و پرورش معرفی شدند

برگزیدگان بخش آوایی سی‌و‌سومین دوره مسابقات قرآن، عترت و نماز آموزش و پرورش ساعاتی پیش در مشهد مقدس معرفی و تجلیل شدند.

خبرگزاری فارس: برگزیدگان بخش آوایی مسابقات قرآن آموزش و پرورش معرفی شدند
 

سی‌وسومین دوره مسابقات قرآن، عترت و نماز آموزش و پرورش صبح امروز با برپایی آیین اختتامیه در بخش پسران به پایان رسید.

این رقابت‌ها در اردوگاه ثامن‌الائمه شهر مشهد مقدس با حضور دان‌ش‌آموزان برگزیده سراسر کشور برگزار شد که نهایتاً ۱۲۰ نفر به عنوان برترین‌های رشته های مختلف در ۶ پایه تحصیلی معرفی و تجلیل شدند.

این رقابت‌ها در رشته‌های قرائت، حفظ، مداحی و اذان برگزار شد که پس از معرفی برترین‌ها چهار نفر به عنوان برگزیدگان هر ۶ پایه تحصیلی معرفی شدند که اسامی آنها به شرح ذیل است؛

رشته قرائت سید‌طه حسینی از بوشهر

رشته حفظ ۱ جزء محمد‌یوسف قیومی از خراسان رضوی

رشته مداحی مهدی عباسی از خراسان رضوی

رشته اذان ولید ساری از خوزستان

این مسابقات از فردا با برگزاری رقابت دختران پی‌گیری می‌شود. همچنین مرحله پژوهشی این رقابت‌ها اوایل مرداد‌ماه در شیراز برگزار شد.


+ نوشته شده دردوشنبه نوزدهم مرداد ۱۳۹۴ساعت 11:10توسط سیدجعفر فاطمی نوش آبادی |

http://akharinmonji.persiangig.com/mahdi/monji90/top-News2.png

 

                             آزمون کتبی طرح ارزیابی قاریان و مدرسان قرآن ۲۷ شهریور‌ماه برگزار می‌شود

آزمون کتبی طرح ارزیابی قاریان و مدرسان قرآن ۲۷ شهریور‌ماه برگزار می‌شود

نتایج آزمون عملی و مصاحبه طرح ارزیابی قاریان و مدرسان قرآن فردا ۱۹ مرداد‌ماه اعلام و آزمون کتبی طرح ۲۷ شهریور‌ماه ۱۳۹۴ برگزار می‌شود.

خبرگزاری فارس: آزمون کتبی طرح ارزیابی قاریان و مدرسان قرآن ۲۷ شهریور‌ماه برگزار می‌شود
 

محمدتقی میرزاجانی رییس حوزه ارتباطات شورای عالی قرآن و مدیر برنامه‌ریزی و اجرایی دبیرخانه طرح ارزیابی قاریان و مدرسان قرائت قرآن با اشاره‌ به برگزاری آزمون نظری طرح گفت: آزمون نظری طرح ارزیابی قاریان و مدرسان قرآن کریم که سومین و آخرین مرحله آزمون‌های این دوره است ساعت 9 صبح روز جمعه 27 شهریور‌ماه 1394 در حسینیه الزهرا(س) به نشانی تهران، بزرگراه رسالت، مجتمع امام‌خمینی(ره) برگزار می‌شود.

میرزاجانی در‌خصوص شرکت‌کنندگان این آزمون گفت: این آزمون مختص کسانی است که نصاب لازم را در مرحله دوم طرح یعنی آزمون تلاوت و مصاحبه که خردا‌د‌ماه به صورت حضوری برگزار شد کسب کرده و در یکی از درجات 1 تا 4 پذیرفته شده‌اند.

شرکت‌کنندگان می‌توانند از تاریخ 19 مرداد‌ماه با مراجعه به پروفایل شخصی خود در سامانه طرح ارزیابی قاریان و مدرسان، از نتیجه آزمون عملی و پذیرش قطعی در یکی از درجات 1 تا 4 مطلع شوند. ضمناً شرکت‌کنندگان در طرح می‌توانند اعتراضات خود را تا تاریخ 23 مرداد‌ماه از طریق همین سامانه منعکس کنند.

وی افزود: داوطلبان محترم می‌توانند سؤالات خود را با کارشناسان دبیرخانه طرح از طریق شماره تماس 02188810400 در میان بگذارند.


+ نوشته شده دردوشنبه نوزدهم مرداد ۱۳۹۴ساعت 11:9توسط سیدجعفر فاطمی نوش آبادی |

http://akharinmonji.persiangig.com/mahdi/monji90/top-News2.png

 

                             چاپ بیش از یک میلیون جلد قرآن در کشور

از ابتدای سال تاکنون صورت گرفت
چاپ بیش از یک میلیون جلد قرآن در کشور

معاون نظارت بر چاپ و نشر قرآن سازمان دارالقرآن از چاپ یک میلیون و 21 هزار و 450 جلد قرآن کریم از ابتدای سال تاکنون در کشور خبر داد.

خبرگزاری فارس: چاپ بیش از یک میلیون جلد قرآن در کشور
 

«احمد حاجی‌شریف» معاون نظارت بر چاپ و نشر قرآن سازمان دارالقرآن در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری فارس با بیان اینکه در سال‌های گذشته همواره شاهد رکود چاپ و نشر قرآن بودیم، اظهار داشت: نوسان قیمت کاغذ موجب شده بود که ناشران برای چاپ قرآن اقدام نکنند اما از اواخر سال گذشته با ایجاد ثبات در این عرصه شاهد توسعه چاپ قرآن کریم بودیم.

وی افزود: اوایل سال جاری حس می‌کردیم تغییر خاصی در چاپ و نشر قرآن نداشته باشیم اما خوشبختانه امسال نسبت به سال گذشته در چاپ قرآن رشد داشتیم به طوری که از ابتدای امسال تاکنون یک میلیون و 21 هزار و 450 جلد قرآن به چاپ رسیده است در حالی که سال گذشته در این مدت 896 هزار جلد قرآن چاپ شده بود.

حاجی‌شریف در ادامه به ماجرای توزیع قرآن‌های غیرمجاز اشاره کرد و گفت: خوشبختانه در ماه‌های اخیر وزارت ارشاد همکاری در زمینه جلوگیری از توزیع قرآن‌های بدون مجوز داشته است به طوری که در نمایشگاه بین‌المللی قرآن هم پس از ارائه گزارش به سرعت اقدام به جمع‌‌آوری این قرآن‌ها از سطح نمایشگاه کردند.

معاون نظارت بر چاپ و نشر قرآن سازمان دارالقرآن با بیان اینکه برای جلوگیری از تکرار تخلفات ناشران باید با صالحی معاون فرهنگی وزیر ارشاد نیز مذاکراتی داشته باشیم، خاطر نشان کرد: امیدواریم با تعامل سازنده بتوانیم از تخلفات ناشران در زمینه چاپ و نشر قرآن کریم جلوگیری کنیم تا دیگر بهانه‌ای به دست دشمنان اسلام و ایران ندهیم.


+ نوشته شده دردوشنبه نوزدهم مرداد ۱۳۹۴ساعت 11:7توسط سیدجعفر فاطمی نوش آبادی |

http://akharinmonji.persiangig.com/mahdi/monji90/top-News2.png

 

                             سومین دوره جشنواره الحافظون کار خود را آغاز کرد

با‌ نام‌نویسی از علاقه‌مندان
سومین دوره جشنواره الحافظون کار خود را آغاز کردخبرگزاری فارس: سومین دوره جشنواره الحافظون کار خود را آغاز کرد

سومین جشنواره تخصصی حفظ قرآن کریم با عنوان الحافظون با نام‌نویسی از علاقه‌مندان کار خود را آغاز کرد.

 

سومین جشنواره تخصصی حفظ قرآن کریم ویژه بسیجیان و عموم مردم تهران بزرگ با عنوان الحافظون کار خود را آغاز کرد.

 

 این جشنواره در سه مقطع سنی و در دو گروه خواهران و برادران در رشته‌ها حفظ 10 سوره کوچک، نیم جزء آخر، جزء سی، سه جزء، پنج جزء، پانزده جزء، بیست جزء، کل و حفظ موضوعی قرآن کریم برگزار می‌شود.

این جشنواره در سه مرحله حوزه‌ای یا محله‌ای، ناحیه‌ای یا منطقه‌ای، و در سطح تهران بزرگ برگزار می‌شود که علاقه‌مندان می‌توانند تا 20 مرداد‌ماه جهت ثبت‌نام به مراکز و واحدهای قرآن و عترت در نواحی و پایگاه‌ها مراجعه کنند.

مرحله اول جشنواره مرداد‌ماه، مرحله دوم شهرویر و مهر ماه و مرحله نهایی آبان‌ماه ۱۳۹۴ برگزار می‌شود.


+ نوشته شده درسه شنبه سیزدهم مرداد ۱۳۹۴ساعت 14:18توسط سیدجعفر فاطمی نوش آبادی |

http://akharinmonji.persiangig.com/mahdi/monji90/top-News2.png

 

                             کتاب «تأویلات قرآن حکیم» در میان پرفروش‌ها

 کتاب «تأویلات قرآن حکیم» و هدیه حداد عادل به ظریف در میان پرفروش‌ها

%da%a9%d8%aa%d8%a7%d8%a8-%c2%ab%d8%aa%d8%a3%d9%88%db%8c%d9%84%d8%a7%d8%aa-%d9%82%d8%b1%d8%a2%d9%86-%d8%ad%da%a9%db%8c%d9%85%c2%bb-%d9%88-%d9%87%d8%af%db%8c%d9%87-%d8%ad%d8%af%d8%a7%d8%af-%d8%b9%d8%a7%d8%af%d9%84-%d8%a8%d9%87-%d8%b8%d8%b1%db%8c%d9%81-%d8%af%d8%b1-%d9%85%db%8c%d8%a7%d9%86-%d9%be%d8%b1%d9%81%d8%b1%d9%88%d8%b4%e2%80%8c%d9%87%d8%a7

 کتاب «تأویلات قرآن حکیم» و کتاب اهدایی حداد عادل به محمدجواد ظریف طی هفته گذشته در میان پرفروش‌‌های کتاب‌فروشی مولی قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، کتاب «تأویلات قرآن حکیم» منسوب به این عربی است اما تألیف و نگارش آن از سوی شیخ عبدالرزاق کاشانی انجام شده.

در این کتاب، مؤلف تفسیر قرآن را به شیوه تأویلی، مبتنی بر کشف و شهود فراهم آورده است، جلد نخست این اثر مقدمه مؤلف و تأویل سوره‌های آغازین قرآن تا سوره مریم(س) بوده و جلد دوم مشتمل بر سوره طه تا انتهای قرآن است. این کتاب با ترجمه سیدجواد هاشمی‌علیا در دو جلد از سوی انتشارات مولی در تهران به چاپ رسیده است.

«یادداشت‌های روزانه محمدعلی فروغی از سفر کنفرانس صلح پاریس» عنوان دیگری است که در هفته گذشته پرفروش شده. این اثر همان کتابی است که غلامعلی حدادعادل پس از توافقات هسته‌ای به محمدجواد ظریف اهدا کرده بود.

این کتاب مربوط به یادداشت‌های روزهایی است که ذکاءالملک به سمت رئیس دیوان عالی تمیز در جزو هیئت اعزامی ایران برای راهیابی به کنفرانس صلح عازم پاریس شد.

«در ستایش بطالت» نیز در میان پرفروش‌های هفته قرار دارد که برتراند راسل آن را به نگارش درآورده است. نویسنده در این اثر قصد ندارد از بیکاری و تنبلی دفاع کند، بلکه آنچه مد نظر اوست آن است که ساعت‌های کاری زیاد و افراط در انجام کار به هیچ وجه امر مفید و پسندیده‌ای نیست؛ برعکس، کاملا بد و مخرب است. از نظر او مردم دنیا، زیادی کار می‌‌کنند، و این باور که کار فضیلت است، خسرانی بزرگ به بار می‌آورد و آنچه لازم است که در کشورهای صنعتی و متمدن تبلیغ کرد باید چیزی کاملا متفاوت از رویه‌ای باشد که تاکنون بوده است.

کتاب‌های «بیگانه» اثر آلبرکامو که از سوی انتشارات ماهی روانه بازار نشر شده و «در هم تنیدگی کوانتومی» نوشته امیر آتسل منتشر شده توسط نشر بابازاده عناوین دیگر پرفروش‌های کتابفروشی مولی است. 


+ نوشته شده دردوشنبه دوازدهم مرداد ۱۳۹۴ساعت 20:0توسط سیدجعفر فاطمی نوش آبادی |

http://akharinmonji.persiangig.com/mahdi/monji90/top-News2.png

 
جامع الفتاوا - ويژه تلفن همراه
مفاتيح الجنان - ويژه تلفن همراه
صحيفه سجاديه - ويژه تلفن همراه
ادعیه و زیارتنامه ها
نقشه مدینه منوره
 متن کامل قرآن
 به همراه ترجمه فارسی
خطبه غدیریه
مجموعه فیلمهای
 آموزش احکام-ویژه موبایل
دعای عهد
تعقیبات نمازهای یومیه

کلیه ی حقوق مادی و معنوی وبلاگ zolalevahy محفوظ می باشد.
طراحی شده توسط 
سید جعفر فاطمی نوش آبادی